Država tvrdi da nema mesta panici zbog sankcija naftnoj industriji

Američke sankcije prema Naftnoj industriji Srbije (NIS) stupaju na snagu u sredu u ponoć po američkom, odnosno u 6 sati ujutru po srpskom vremenu i malo je verovatno da će one biti odložene, ali građani Srbije ne treba da brinu jer će kao i do sada moći da toče gorivo na pumpama, izjavila je ministarka rudarstva i energetike Srbije Dubravka Đedović Handanović.

Ona je za Radio-televiziju Srbije kazala da bojazni od nestašica goriva ne treba da bude i građani ne moraju da strahuju hoće li ga biti.

„Građani će moći kao i do sada da toče gorivo. Nema apsolutno nikakvih razloga za kante i kantice“, rekla je Đedović Handanović.

Ministarka je dodala da dražava ima više planova i scenarija ukoliko ne dođe do odlaganja uvođenja sankcija NIS-u.

Dodala je i da je razgovarano sa predstavnicima svih kompanijama koje posluju na našem tržištu.

„MOL je jedna od kompanija koja je potvrdila da može da udvostruči isporuke, i hvala im na tome. I druge kompanije koje ovde posluju su svaka sa svoje strane iznele predloge, ali mi tražimo dugoročno rešenje“, rekla je Đedović Handanović.

Prema njenim rečima, rezerve nafte i derivata postoje, ali nije cilj da se one troše.

„Srbija je uvećavala rezerve u poslednje dve-tri godine, ali mi ne želimo da ih trošimo. Zavisno od derivata imamo rezerve za tri meseca“, isakla je Đedović Handanović.

Ministarka ne veruje da će SAD u poslednjem trenutku odložiti primenu sankcija.

„U teoriji je sve moguće, u praksi je to malo teže. Naše je da obezbedimo dugoročno snabdevanje. Ne želimo bespravno da bilo kome oduzimamo nešto, mi ćemo poštovati zakone i obezbediti da snabdevanje bude regularno“, rekla je u Đedović Handanović.

SAD su odlučile da uvedu sankcije NIS-u zbog većinskog učešća ruskog državnog kapitala u vlasništvu te kompanije kroz kompanije Gasprom i Gaspromnjeft.

(beta/cmg)

(Beta)

Pratite Krstaricu na www.krstarica.com