Ekonomska situacija u Srbiji dramatično poboljšana

Šef misije MMF-a Džejms Ruf istakao je danas da su Vlada Srbije i NBS ostvarili dramatično jačanje ekonomije, i poboljšanje privredne situacije.

On je, na kraju posete Srbiji povodom sedme revizije stendbaj aranžmana, objasnio da ovo nije bila uobičajena misija, već da su izvršene i konsultacije na osnovu Člana 4., što MMF čini sa svim članicama bez obzira da li imaju aranžman ili ne.

„Ako pogledamo unazad kada smo organizovali prethodne konsultacije po Članu 4 početkom februara 2015. godine možemo videti da su Vlada i NBS ostvarili dramatično jačanje ekonomije, poboljšanje privredne situacije. Nakon pet godina usporenog rasta, neodržive fiskalne pozicije i problematičnih kredita u bankama došlo je do velikog preokreta u makroekonomskim rezultatima“, kazao je Ruf na konferenciji za štampu u Vladi Srbije.

Rekao je da MMF u 2017. predviđa rast od 3 odsto, revidirao je naniže projekciju deficita na samo 1,1 BDP, što je, kako je konstatovao, najniži nivo od 2005.godine.

Takođe, preneo je da je MMF video i da javni dug pada brže i ranije nego što se očekivalo.

„Ono što je važno jeste da vidimo da je došlo do fiskalne konsolidacije koja je brža i veća od projektovane. To je postignuto uz brži rast nego što smo očekivali“, naglasio je Ruf.

Kazao je da je to interesantan razvoj koji reflektuje poverenje kod potrošaca i investitora u odlučno rešavanje fiskalnih problema u Srbiji

Takođe je ukazao da nezaposlenost pada, a zapošljavanje jača, uprkos značjanog smanjenja radnika u javnom sektoru.

„Videli smo uspešnu realizaciju startegije za smanjenje problematičnih kredita u bankama, a uz to NBS je uspela da zadrži inflaciju na niskom nivou. Ekonomija Srbije, međutim, i dalje se suočava sa problemima ozbiljne ranjivosti i strukturne slabosti“, ukazao je on.

Ruf je kazao da MMF ohrabruje vlasti da nastave reforme i rešavaju probleme.

„Program koji podržavamo ima sveobuhvatnu i vrlo ambicioznu strategiju za resavanje ovih problema. Obuhvaćena su javna, državna preduzeća, državna uprava, kao i poslovno okruženje. Generalno se može reći da je ostvaren dobar napredak u ovom programu, ali u nekim oblastima je došlo do kašnjenja“, objasnio je on.

To se, kako je kazao, odnosi posebno na reformu državne uprave i pružanje javnih servisa, kao i na problem koji se tice državnih preduzeća.

„Generalno ekonomija je još uvek opterećena prevelikim i neefikasnim javnim sektorom, te su potrebni napori da se ekonomija okrene ka rastu efikasnog produktivnog sektora“, rekao je Ruf dodajući da je neophodno i unapređenje Poreske uprave, sistema javnih naknada i taksi, kao i obezbeđivanje veća efikasnost, transparentnost pravosuđa.

„Ovo je bila nešto drugačija misija od ranijih preglednih koje organizujemo povodom revizije aranžmana. Konsultacije po Članu 4 su trenutak kada pogledamo unazad i sagledamo širu ekonomsku situaciju“, objasnio je on.

Ruf je preneo da je zato razgovarano sa širim nizom sagovornika – preduzetnicima, sindikatima, akademskim krugovima, pored predstavnika vlasti, kako bi čuli širok spektar pogleda na ekonomsku situaciju.

Misija MMF-a sa DŽejmsom Rufom na čelu boravi u Srbiji od 22. juna povodom sedmog razmatranja rezultata u sprovođenju aktuelnog stendbaj aranžmana iz predostrožnosti.

U okviru sedmog razmatranja aranžmana, sagledane su obaveze koje su dogovorene ekonomskim programom, kao i mere i rezultati ekonomske politike koje će biti sprovedene u narednom periodu.

(Tanjug)

Pratite Krstaricu na www.krstarica.com