Evo koje grejanje je najjeftinije ove godine

Struja u Srbiji poskupela je danas za dva odsto, shodno odluci donetoj pre mesec dana. Naime, „Elektroprivreda Srbije“ je, nakon analize sa ekspertskim timom Svetske banke, a u skladu sa planom finansijske konsolidacije, uputila zahtev AERS-u, za povećanje cene električne energije u iznosu od dva odsto, saopštilo je krajem avgusta Ministarstvo energetike.

To predstavlja usklađivanje cene samo za deo inflatornog kretanja što je posledica ukupne finansijske stabilizacije u Srbiji, kao i dobrih finansijskih rezultata koje je ostvario EPS, za šta je dobijena pozitivna ocena i saglasnost međunarodnih finansijskih institucija, rečeno je.

Savet Agencije za energetiku Srbije se saglasio sa odlukom da se cena električne energije za domaćinstva i male kupce poveća za dva odsto od 1. oktobra, a mesečni račun za struju prosečnog građanina će biti povećan za 68 dinara, navedeno je u saopštenju Agencije.

Kako su iz Ministarstva naveli, Srbija ostaje država sa ubedljivo najnižom cenom električne energije u Evropi, daleko ispod cena u regionu.

„Struja je kod nas jeftinija 19 odsto nego u Makedoniji, 20 odsto nego u Albaniji, 21 odsto nego u BiH, 31 odsto je niža cena nego u Crnoj Gori i 50 odsto nego u Hrvatskoj.“

– Najniže troškove energije za grejanje stambenog prostora u predstojećoj grejnoj sezoni imaće domaćinstva koja se greju na drvo, saopštava Agencija za energetiku.

Slede prirodni gas, ugalj, skuplje ogrevno drvo, pelet, struja – TE peć, grejna tela na struju i kotlovi na struju za etažno grejanje i propan butan gas.

Za grejanje prosečno izolovanog stambenog prostora od 60 kvadratnih metara na 20 stepeni, u toku 16 sati dnevno u celom stanu, 180 dana u grejnoj sezoni, potrebna je energija od oko 9.000 kWh.

Treba imati u vidu da je 150 kWh/m2 prosečna procenjena potrošnja u Srbiji.

„Najniže troškove energije za grejanje, za navedene uslove, u grejnoj sezoni 2017/2018. (prema cenama iz oktobra 2017) imaće domaćinstva koja se greju na drvo u područjima Srbije u kojima se ono može nabaviti po nižim cenama (na primer 4.500 dinara po metru kubnom) i ukoliko imaju novije peći čija je efikasnost veća, npr. 65 odsto. U tom slučaju im je za nabavku goriva potrebna 37.000 dinara za sezonu“.

Agencija navodi da je povoljno grejanje i na prirodni gas – 42.000, čija je dodatna prednost i komfor koji pruža.

Nešto viši su troškovi grejanja na ugalj, 47.000 do 50.000 dinara.

Veće troškove, oko 60.000 dinara, imaće domaćinstva koja koriste skuplje ogrevno drvo, čija je cena 6.200 dinara po metru kubnom i imaju peći niže efikasnosti, kao i gradjani koji se greju na pelet, čiji su godišnji troškovi oko 66.000, ako se sagoreva u efikasnijim pećima konstruisanim za ovo gorivo.

Domaćinstva koja koriste termoakumulacione peći imaće troškove energije od 48.000 dinara, ali samo ukoliko se isključivo koristi jeftinija noćna električna energija.

Dopunjavanje peći korišćenjem skuplje električne energije samo tokom dva sata dnevno, uvećava troškove za čak 44 odsto, na oko 69.000 dinara, što je skuplje od većine alternativnih goriva.

Najveće troškove energije za grejanje imaće domaćinstva koja koriste električnu energiju direktno u grejnim telima i kotlovima za etažno grejanje i propan butan gas. Za nabavku energenata ili energije ona moraju izdvojiti po 128.000 dinara, prenose mediji.

Pratite Krstaricu na www.krstarica.com