Interni revizori su neophodni u javnom sektoru

BEOGRAD – Sistem interne revizije u javnom sektoru u Srbiji mora više da se razvija ne samo zato što bez nje nećemo moći da nastavimo pregovore o pristupanju EU već i zato što nam je stvarno potreban, jer omogućava postizanje boljih rezultata i efikasnije korišćenje sredstava, rečeno je danas u Privrednoj komori Srbije.

To je ocenjeno na Okruglom stolu Interne finansijske kontrole u javnom sektoru, sa posebnim osvrtom na uspostavljanje sistema finansijskog upravljanja i kontrole i funkcije interne revizije kod indirektnih korisnika budžetskih sredstava koji su organizovali PKS i Udruženje ovlašćenih internih revizora u javnom sektoru – Beograd.

Rukovodilac jedinice interne revizije Doma zdravlja Dr Milutin Ivković Palilula Saša Jeremić je za Tanjug pojasnio da je želja Udruženja i PKS da promene poslovno okruženje i daju veći značaj internoj finansijskoj kontroli nego što ga ona ima sada.

Takođe i da se pojača inicijativa za veće uvođenje interne finansijske kontrole u javnom sektoru, konkretno finansijskog upravljanja i kontrole i interne revizije korisnika budžetskih sredstava.

„Interna finansijska kontrola kao jedan od četiri stuba pregovaračkog poglavlja 32, odnosno finansijskog nadzora je važna, jer bez postupanja po tom poglavlju nećemo moći da nastavimo dalji pregovarački proces i to je jedan od glavnih ciljeva interne finansijske kontrole u javnom sektoru Srbije“, rekao je Jeremić za Tanjug.

Sekretar Udruženja za stručne, naučne i tehničke delatnosti PKS Maja Stošković je istakla da PKS podržava razvoj i unapređenje revizije u Srbiji, kao važnog instrumenta obezbeđivanja podizanja kvaliteta finansijskog izveštavanja, a time i ekonomskog razvoja.

Navela je da proces prilagođavanja ekonomskom, institucionalnom i društvenom sistemu EU nosi sa sobom značajne izazove koji se ogledaju u jednom od zahteva koji prate pristupanje Srbije EU, datih u okviru poglavlja 32 – finansijski nadzor.

„Donošenjem Strategije razvoja interne finansijske kontrole u javnom sektoru za period od 2017. do 2020. godine, Vlada Srbije se nedvosmisleno opredelila za dalji razvoj i unapređenje sistema interne finansijske kontrole u javnom sektoru kojom odgovara na pomenute zahteve poglavlja 32“, istakla je Stošković.

Posebno je ukazala na činjenicu da Strategija razvoja interne finansijske kontrole u javnom sektoru u Srbiji ima za cilj implementaciju finansijskog upravljanja i kontrole i interne revizije u sveukupni sistem upravljanja u javnom sektoru, čime se obezbeđuje pozitivan efekat za sve poreske obveznike.

Državni sekretar u Ministarstvu zdravlja Predrag Sazdanović je istakao da je još dok je rukovodio Kliničkim centrom Kragujevac uvideo potrebu postojanja internih revizora.

„Za rukovodioca su interni revizori oči i uši. Oni mu pomažu da ne pogreši i njih ne samo da se ne treba plašiti, već su prave čuvarkuće, prijatelji kuće koji kao nezavisni profesionalci mogu da budu od velike pomoći“, naglasio je Sazdanović.

Na njihovu savetodavnu ulogu ukazao je i rukovodilac Centralne jedinice za harmonizaciju Ministarstva finansija Zoran Živojinović.

„Interna revizija pomaže da se vidi kako pravilnici rada i sistemi funkcionišu, a interni revizori su savetnici koji pomažu rukovodiocima a ne neko ko kažnjava“, istakao je on.

Pojasnio je da interni revizori daju preporuke za izmene u radu i to budućem, kako se stare greške ne bi ponovile, a kao njihovu važnu ulogu je naveo i konsultantsku, koja se ogleda u davanju smernica kada se u radu uvode određene novine.

Živojinović je pojasnio da se interna finansijska kontrola u javnom sektoru zapravo odnosi na upravljanje organizacijom i da njen cilj nije samo da se obezbedi da rad bude u skladu sa zakonom, nego i da se ostvare bolji rezultati rada i poslovanja.

Prema njegovim rečima program finansijskog upravljanja i kontrole pomaže da se sredstva upotrebe tako da daju određene rezultate.

Rukovodilac Grupe za internu reviziju Ministarstva za rad, zapošljavanje boračka i socijalna pitanja Gordana Ilić je ukazala da u ovom ministarstvu postoji razvijena svest o potrebi razvoja interne revizije.

Navela je da u ustanovama socijalne zaštite još nema dovoljno revizora, ali i istakla nadu i očekivanje da će se sadašnja situacija popraviti.

(Tanjug)

Pratite Krstaricu na www.krstarica.com