Kako je ova zemlja na ivici Evrope postala ekonomska sila?

Irska se kroz svoju istoriju suoฤavala s brojnim ekonomskim problemima, iseljavanjem i siromaลกtvom, ali je u drugoj polovini dvadesetog veka sprovela reforme, kojima je postavila temelje za modernu i dinamiฤnu ekonomiju i transformisala se iz siromaลกne poljoprivredne zemlje na ivici Evrope do jedne od najdinamiฤnijih ekonomija sveta, piลกe hrvatski portal Index.hr.

U Irskoj je, podseฤ‡a Index.hr, pedesetih godina proลกlog veka gotovo polovina stanovnika ลพivela od poljoprivrede, Irska je bila jedno od najsiromaลกnijih podruฤja Evrope, a glavni izvozni proizvod bili su joj ljudi, koji su u potrazi za boljim ลพivotom masovno iseljavali u razvijenije zemlje.

Da bi uspela, ocenjuje portal, Irska je morala da pobedi sama sebe, odnosno da se reลกi zabluda da ฤ‡e ekonomiju da zaลกti i razvije ograniฤavanjem trgovine, carinama i spreฤavanjem stranih ulaganja.

Irci su to, istiฤe, shvatili sredinom 50-ih godina kada su odluฤili da krenu u liberalizaciju – ukinuli su ograniฤenja za strance kao vlasnike kompanija, a izvozno orijentisane kompanije oslobodili poreza.

Hrvatski portal podseฤ‡a i da je sredinom 60-ih godina Irska potpisala sporazum o slobodnoj trgovini s Velikom Britanijom, a da je poฤetkom 70-ih uลกla u EU, ลกto joj je donelo ogromno trลพiลกte od nekoliko stotina miliona ljudi.

Tada, napominje, Irska postaje atraktivna velikim stranim kompanijama iz SAD-a, Kanade, Japana, kojima je postala baza za izlazak na evropsko trลพiลกte.

„Veฤ‡ do kraja 60-ih godina u Irskoj je bilo 350 stranih kompanija, koje su ubrzo postale predvodnice izvoznog sektora. Povoljni poreski tretman, veliko evropsko trลพiลกte i radna snaga koja govori engleski od Irske su stvorili idealnu poslovnu destinaciju“, navodi Index.hr.

Irska ekonomija, pre navedenih reformi, rasla je po proseฤnoj stopi od dva odsto, koja se nakon liberalizacije popela na viลกe od ฤetiri odsto, ukazuje portal.

Meฤ‘utim, kako navodi, 70-ih i poฤetkom 80-ih ponovno su se pojavili problemi – vlade su se „malo previลกe zaigrale s javnom potroลกnjom, doลกlo je do bujanja javnog duga, koji se popeo na 125 odsto BDP-a“, te su porezi znaฤajno poveฤ‡ani kako bi se finansirali dugovi.

Index.hr precizira da se porez na dobit popeo na ฤak 50 odsto, porez na kapitalnu dobit na 60 odsto, a da niลกta bolje nisu proลกle ni plate gde se najveฤ‡a stopa popela na 65 odsto.

Ekonomski rast, dodaje, ponovo je usporen, na ispod 2 odsto, a nezaposlenost je porasla na 17 odsto, te je ponovno doลกlo do masovnog iseljavanja stanovniลกtva.

U vrlo teลกkoj situaciji za Irsku, 1987. godine, premijer je postao ฤŒarls Hogi, navodi hrvatski portal i istiฤe da je Hogi preuzeo „nezahvalan zadatak“ da sprovede ono ลกto na Balkanu zovu „bolni rezovi“, kako bi se finansijska kriza stavila pod kontrolu, smanjio javni dug i stvorili temelji za dalji razvoj.

Navodi da je u sklopu tih reformi doลกlo do smanjenja javne potroลกnje u skoro svim oblastima, kao i da je ukinuto nekoliko drลพavnih agencija, te je broj zaposlenih u javnom sektoru smanjen za oko 10.000.

Dodaje da je drลพavna potroลกsnja u Irskoj u periodu od 1985. do 1990. smanjena za oko 15 odsto, odnosno s oko 55 odsto BDP-a na 40 odsto.

„Bolni rezovi stabilizovali su javne finansije i, kako se situacija poboljลกavala, krenulo se u smanjenje poreza, pa je tako porez na dobit od 1985. do 2001. pao s 50 na 16 odsto, dok je porez na kapitalnu dobit u istom periodu smanjen sa 60 na 20 posto“, navodi Index.hr.

Irska se, istiฤe Index, i kasnije suoฤavala s krizama, teลกko je stradala za vreme poslednje globalne finansijske krize 2008. godine, ali su temelji za modernu, dinamiฤnu ekonomiju postavljeni reformama u drugoj polovini dvadesetog veka, koje su ih transformisale iz siromaลกne poljoprivredne zemlje na ivici Evrope do jedne od najdinamicnijih ekonomija sveta.

Recept za zaokret neke zemlje nije uvek jednostavan – nepominje hrvatski portal, te navodi da se obiฤno radi o kombinaciji raznih politika i iskoriลกฤ‡avanju prilika, ali da postoje neke zajedniฤke karakteristike svih uspeลกnih ekonomija, a to je da imaju povoljno poslovno okruลพenje, efikasnu administraciju i razumnu poresku politiku koja poslovanje ฤini isplativim, a porezni obveznici od administracije dobijaju vrednost za novac koji plate.

U Irskoj danas, istiฤe Index.hr, posluju brojne multinacionalne kompanije, koje su glavni motor njihovog izvoza.

Usluge ฤine 60 odsto BDP-a, industrija oko 38 odsto, dok nekada dominantna poljoprivreda doprinosi samo jedan odsto, naglaลกava portal.

„Rast BDP-a poslednjih godina kreฤ‡e se oko 5 odsto. Javni dug pao je na 70 procenata BDP-a, a nezaposlenost se kreฤ‡e oko 6 odsto. Imaju i jedan od najniลพih poreza na dobit koji iznosi 12,5 odsto“, navodi Index.hr.

(Tanjug)

Pratite Krstaricu na www.krstarica.com