Katalonija – lokomotiva španske ekonomije

Katalonija, koja će možda proglasiti nezavisnost od Španije, jedan je od motora rasta španske ekonomije zahvaljujući snažnoj industriji, istraživačkoj delatnosti i turizmu, ali je istovremeno opterećena izuzetno visokim dugom, piše agencija AFP.

Sa udelom od 19 odsto u ukupnom bruto domaćem proizvodu (BDP) Španije u 2016. godini, Katalonija konkuriše Madridu kao jedan od najbogatijih regiona u zemlji, i četvrta je u smislu BDP-a po stanovniku sa iznosom od 28.600 evra, iza Madrida, Baskije i Navare.

Na nacionalnom nivou, španski BDP po stanovniku iznosi 24.000 evra.

Kao i u Madridu, nezaposlenost u Kataloniji je znatno niža nego u ostalim delovima zemlje, pri čemu je u drugom ovogodišnjem kvartalu iznosila 13,2 odsto u odnosu na 17,2 odsto na nivou čitave države.

Katalonija je daleko najveći izvozni region Španije, budući da je četvrtina od ukupno proizvedenih dobara u tom regionu u 2016. i u prvom kvartalu ove godine prodata u inostranstvu.

Ovaj region je privukao oko 14 odsto ukupnih stranih investicija u Španiji u 2015. godini, našavši se na drugom mestu iza Madrida u koji se slilo čak 64 odsto, prema podacima španskog Ministarstva ekonomije.

Nekoliko velikih kompanija ima sedište u Barseloni. Međutim, nekolicina njih je najavila preseljenje svojih sedišta iz te regije zbog aktuelne krize, među kojima su Kaiša banka, treći najveći španski zajmodavac, zatim Sadabelj banka, kao i energetski gigant Gas Nečural.

Njima su se juče pridružili preduzeće za upravljanje putevima Abertis, telekomunikaciona kompanija Seljneks i firma za nekretnine Kolonijal, najavljujući preseljenje svojih centrala iz Barselone u Madrid.

Prehrambena industrija, poljoprivreda, hemijska i auto-industrija su stubovi katalonske ekonomije, a ovaj region je predsatvlja i veliki logistički centar.

Najveći sektor u smislu radnih mesta i obrta su poljoprivreda i prehrambena industrija, zahvaljujući preduzećima za prozivodnju mesa koja izvoze velike količne svinjetine. Značajan je doprinos daju i industrija jestivog ulja, proizvodnja stočne hrane i prehrambenih proizvoda.

U toj regiji je koncentrisano oko polovine ukupne hemijske proizvodnje u Španiji, sa velikim centrom u Taragoni.

Katalonija je prošle godine bila drugi najveći španski proizvođač automobila, iza oblasti Kastilja i Leon. Nisan i Folksvagen, preko svog brenda Seat, imaju fabrike u tom regionu. Španija je, inače, drugi najveći proizvođač automobila u Evropskoj uniji posle Nemačke.

Od 1990-ih Katalonija mnogo ulaže u istraživanja, naročito u oblasti bioloških nauka, kao što su genetika, neuronauke i ćelijska biologija, i taj sektor sada učestvuje u BDP-u regije sa udelom od sedam procenata.

Sa mnogim vrhunskim bolnicama i istraživačkim centrima, uključujući i nuklearni sektor sa akceleratorom atomskih čestica, ovaj region važi za broj jedan u Evropi po broju farmaceutskih kompanija po glavi stanovnika.

Nove tehnologije su takođe veoma prisutne u Barseloni, koja je svake godine domaćin Svetskog mobajl kongresa.

Katalonski univerziteti su takođe među najboljima u zemlji, budući da su od pet najboljih španskih univerziteta na godišnjoj rang listi koju sastavlja Šangaj Renking Konsaltansi, tri katalonska – Pompeu Fabra, Univerzitet Barcelone i Nezavisni univerzitet u Barceloni.

Zahvaljujući glavnom gradu Barseloni i plažama Kosta Brave, Katalonija je španski region koji privlači najviše stranih turista. Samo prošle godine, više od 18 miliona ljudi je posetilo Kataloniju, što je četvrtina od ukupnog broja stranih turista koji su došli u Španiju.

Aerodrom u Barseloni, drugi najveći u zemlji posle madridskog, prošle godine je opslužio više od 44 miliona putnika.

Katalonija je, međutim, u drugom kvartalu ove godine bila treći najzaduženiji region u Španiji sa iznosom od oko 76,7 milijardi evra, što čini oko 35,4 odsto njenog BDP-a.

Međunarodne rejting agencije su ovoj pokrajini dale nisku „spekulativnu“ ocenu, tako da Katalonija ima problem da se direktno zadužuje na stranim finansijskim tržištima, što je čini zavisnom od kredita centralne vlade.

Katalonija, koja je približno veličine Belgije, održala je referendum o nezavisnosti 1. oktobar, koji su madridski i španski sudovi proglasili nezakonitim.

(Tanjug)

Pratite Krstaricu na www.krstarica.com