Kina može da obezbedi hranu i energente i bez uvoza iz SAD

Kina je sposobna da obezbedi sopstvenu prehrambenu i energetsku sigurnost čak i ako prestane da kupuje dobra iz Sjedinjenih Američkih Država, objavila je Sinhua pozivajući se na izjave zvaničnika.

Domaće rezerve žita u Kini su obilne, a uvoz žitarica iz SAD činio je prošle godine samo veoma mali deo domaće potrošnje, rekao je zamenik direktora Nacionalne komisije za razvoj i reforme Džao Čenšin, odgovarajući na pitanje novinara o uticaju američkih tarifa.

Džao je dodao da se žitarice uvezene iz SAD uglavnom koriste kao stočna hrana i da postoji mnogo alternativnih izvora takvih žitarica na svetskom tržištu.

„Čak i ako prestanemo sa kupovinom stočne hrane i uljarica iz Sjedinjenih Država, to bi imalo minimalan uticaj na snabdevanje žitaricama u Kini“, rekao je on.

Što se tiče energetike, uvoz sirove nafte, prirodnog gasa i uglja iz SAD činio je tek mali udeo u ukupnoj potrošnji energije u Kini tokom 2024. godine, rekao je Džao, dodavši da je domaće snabdevanje energentima u Kini stabilno, a takođe postoji mogućnost uvoza iz različitih međunarodnih izvora.

„Čak i ako kineske kompanije smanje ili potpuno obustave uvoz energenata iz SAD, to neće uticati na domaće snabdevanje energijom“, izjavio je.

Komisija će, u saradnji sa relevantnim odeljenjima, dodatno raditi na očuvanju bezbednosti hrane i energenata, razvijati međunarodnu saradnju i efikasno obezbediti stabilno snabdevanje i nesmetano funkcionisanje tržišta, kako u sektoru hrane tako i u sektoru energije, naveo je Džao.

Takozvane „recipročne tarife“ koje su uvele SAD predstavljaju tipičan čin jednostrane sile, koji grubo prkosi istorijskim tokovima i ekonomskim zakonima, i osuđen je na neuspeh, dodao je.

Suočena sa ovim nerazumnim tarifama, Kina je odlučno ustala protiv takvih hegemonističkih postupaka i odgovorila opravdanim i uzdržanim kontramerama. Time Kina ne štiti samo sopstvena legitimna prava i interese, već i brani međunarodnu pravičnost i pravdu, globalni sistem slobodne trgovine i normalan međunarodni ekonomski poredak, rekao je Džao.

„Kina će stajati rame uz rame sa velikom većinom zemalja sveta, na pravoj strani istorije i u službi napretka čovečanstva,“ zaključio je.

(Beta)

Pratite Krstaricu na www.krstarica.com