Kineske kompanije ostvarile su ozbiljan napredak u oblasti industrijske robotike, sektoru kojim su, istorijski gledano, do sada dominirali japanski i evropski rivali, navodi se u najnovijem izveštaju istraživačke kompanije ABI Riserč.
„Četiri vodeća kineska prodavca industrijske robotike prijavila su 20-procentni rast prihoda u 2016. godini na godišnjem nivou, a sličan podatak očekuje se i u narednih nekoliko godina”, izjavio je glavni analitičar ABI Riserča, Ljen Jie Su.
„Njihovi japanski i evropski rivali su u istom periodu zabeležili pad ili slabašan jednocifreni rast prihoda”, dodaje on.
Uspon kineske industrije robotike je, kako prenosi Raša tudej, rezultat snažnih akcija vlade u Pekingu, ali i velikih investicija korporacija u istraživanje i razvoj. Naime, kinesko Ministarstvo industrije i informacionih tehnologija je 2013. godine usvojilo Smernice za promociju i razvoj industrije robotike u cilju podsticanja razvoja tog sektora do 2020. godine.
U međuvremenu, kineske robotičke kompanije i internet gigant investirali su ogromna sredstva u ključne robotičke tehnologije.
Kina bi, prema izveštaju ABI, trebalo da postane najveće tržište industrijskih robota sa 134.000 prodata robota u ovoj godini.
Pred kineskim dobavljačima je, međutim, i dalje dug put kako bi na međunarodnim tržištima stali “rame uz rame” sa veteranima u toj oblasti – indijskom kompanijom Grej Orandž, švajcarskom Svislog, kalifornijskom Feč robotiks i nemačkom Magacino.
Osim toga, kineski dobavljači robotike i dalje “kaskaju” u smislu ključnih komponenti, koje još uvek kupuju od međunarodnih kompanija, navodi se u izveštaju te istraživačke kompanije.
(Tanjug)
Pratite Krstaricu na www.krstarica.com