Ne komentarišemo neosnovane glasine na tržištu.” Ovim rečima iz „Etihada”, nacionalne avio-kompanije Ujedinjenih Arapskih Emirata, odgovaraju na pitanje „Politike” da li je tačno da će Džejms Hogan, njihov predsednik i generalni direktor dobiti otkaz. Hogan je, inače, i član nadzornog odbora „Er Srbije” u kojoj „Etihad” ima 49 odsto vlasništva.
Naime, nemački poslovni dnevnik „Handelsblat” objavio je 21. decembra, pozivajući se na nekoliko neimenovanih izvora, da će se „Etihad“ zahvaliti Hoganu na saradnji, pre svega zbog njegovih neuspelih poslovnih avantura u Evropi. Osim „Er Srbije”, „Etihad” je vlasnik nemačkog „Berlin era” i italijanske „Alitalije”. Iz nacionalne avio-kompanije Ujedinjenih Arapskih Emirata ove tvrdnje nemačke štampe opisuju kao „neosnovane glasine”. Ali ih ne demantuju.
Ko „otpušta” Hogana i kakve veze dešavanja na nebu iznad Berlina imaju sa Srbijom? Prema pisanju „Danasa”, već mesec-dva u Beogradu među poznavaocima avio-prevoza ozbiljno se spominje izlazna strategija „Etihada” iz „Er Srbije”, koja bi trebalo da bude operativna od 1. januara 2017. godine.
„Prema tim izvorima pravni stručnjaci u Abu Dabiju dobili su zadatak da pripreme novi ugovor i, navodno, u njemu će ’Etihad’ predložiti ’Er Srbiji’ drastično smanjenje svog vlasničkog učešća u srpskoj avio-kompaniji, koja se graniči s faktičkim izlaskom iz zajedničke firme”, piše ovaj beogradski list. Ove informacije juče u „Er Srbiji” niko nije želeo da komentariše.
Da je nebo iznad Evrope, ipak, postalo tesno za sve igrače na tržištu, svedoči i sam „Etihad” koji je pre nekoliko dana najavio da će smanjiti broj zaposlenih. „Sve konkurentniji ambijent” na tržištu vazdušnog saobraćaja prisiljava kompaniju na neodređeni broj otpuštanja, preneo je AP.
„Etihad” je u svom saopštenju od prošle nedelje opisao najavljena otpuštanja kao „odmereno smanjenje broja zaposlenih u nekim poslovnim delovima”. Portparol „Etihada” Updeš Kapur odbio je da iznese bilo kakve pojedinosti, ali je naveo da će otpuštanja biti sprovedena na „fer, strukturni i transparentan način”.
Sa druge strane, čini se, „Etihad” kao da se povlači pred konkurencijom iz Nemačke. Nedavno je na sajtu „Etihada” objavljeno da je potpisan ugovor o lizingu između „Lufthanze” i „Berlin era” u kome „Etihad” ima 29 odsto vlasništva. Reč je sporazumu po kome će „Berlin Er” svom konkurentu na šest godina iznajmiti 38 aviona. Taj dogovor Hogan je komentarisao sledećim rečima:
„Za ’Etihad ervejz’ je jasno da je ’Lufthanza’ napredna organizacija, čiji su pogledi slični našim i sa kojom možemo sarađivati na delotvoran, značajan i obostrano koristan način”, izjavio je.
I dok nemačka štampa zbraja „Etihadove” gubitke u Evropi (2,5 milijarde evra na poslovima u Nemačkoj, Srbiji i Italiji), u Beogradu, čini se to nikoga ne brine. U Ministarstvu građevinarstva, saobraćaja i infrastrukture juče nisu odgovorili na pitanje „Politike” ima li Srbija plan „Be” u slučaju da „Etihad” zaista sprema izlaznu strategiju sa našeg tržišta.
Sudeći prema finansijskim izveštajima, „Er Srbija” ima neto dobit od 1,2 miliona dinara. Međutim, u istim izveštajima može da se vidi i da je kompanija u pozitivnu poslovnu zonu doletela uz pomoć subvencija od 29 miliona dinara. To je, između ostalog, i definisano okvirnim ugovorom države Srbije sa „Etihadom”. Ugovor zahteva „obezbeđivanje finansijske državne pomoći i investicija od strane Republike Srbije i Etihada u cilju postizanja kratkoročne i dugoročne finansijske stabilnosti Društva”.
Kada je o našim obavezama reč, u napomenama uz finansijski izveštaj jasno se vidi da davanja uključuju kombinaciju kapitala, zajmova i drugih oblika finansiranja shodno zajedničkoj odluci. S tim, što Srbija na sebe preuzima sve nasleđene obaveze nastale pre 31. decembra 2013. godine. Tokom 2015. prihodi od subvencija iznosili su 29 miliona dinara, a prethodne godine za te namene izdvojeno je 26 miliona dinara.
Takođe, Er Srbija ima povoljan tretman i kada je reč o korišćenju usluga aerodroma „Nikola Tesla”.
U „Er Srbiji” je 2014. godine radilo 483 ljudi, a u međuvremenu je još 38 dobilo posao u ovoj firmi. Da li se sada sprema lista za otkaze – nismo dobili zvaničan odgovor. Nezvanično, radnicima je rečeno da će na obuku koja počinje u januaru ići samo oni čija su radna mesta sigurna.
(Anica Telesković, Politika)
Pratite Krstaricu na www.krstarica.com