Kovic: Za investicije ključan poslovni ambijent

BERLIN – Put Srbije ka Evropskoj uniji predstavlja odličnu priliku da vaša zemlja proširi plasman svojih proizvoda i dostigne evropske standarde čime će privući još veći broj investitora, ocenjuje za Tanjug Pol Kovic, član Ekonomskog saveta Hrišćansko-demokratske unije (CDU) lancelarke Angele Merkel.

Prema rečima Kovica, u procesu privlačenja stranih investitora, najvažnija je stabilnost uslova poslovanja na tržištu.

Bez obzira da li je reč o Nemačkoj ili Srbiji, dobar pravni okvir, politička stabilnost, vladavina prava i obrazovni sistem, koji proizvodi profesionalnu i kvalifikovanu radnu snagu, preduslovi su dobrog investicionog okruženja, ukazuje Kovic.

Na primeru Nemačke, navodi da je recept uspeha jednog socijalno-tržišnog ekonomskog sistema njegova otvorenost ka novim tržištima i investicijama.

Upitan šta je to što Srbija može da nauči na ekonomskom planu iz iskustva Nemačke, Kovic objašnjava da država mora pre svega da bude „sudija na utakmici“ u domaćoj privredi.

„Uloga države je da obezbedi izgradnju putne i železničke infrastrukture kako bi država postala atraktivna poslovna destinacija“, dodaje Kovic, koji će sledeće sedmice učestvovati na ekonomsko-političkom forumu u organizaciji Konrad Adenauer fondacije u Beogradu, na temz Strane investicije u Srbiji i Nemačkoj.

Kaže da se vlada Angele Merkel u Nemačkoj, na primer, ne bavi privlačenjem stranih ili domaćih investicija, već, stvaranjem fer i transparentnih uslova za poslovanje što zatim, „samo po sebi“ dovede do novih investicija.

Kovic smatra da Nemačka nije dovoljno brza kada su u pitanju procedure za pokretanje biznisa.

Kao primer navodi Estoniju, gde su te procedure pojednostavljene pa se preduzeće, navodi, otvori za nekoliko dana ili čak za nekoliko sati, a „u Nemačkoj je za to potrebna malo duža procedura“.

Budućnost i održivost jedne ekonomije, ukazuje Kovic, je u njenom prilagođavanju procesu digitalizacije, odnosno 4.0 revoluciji u svetu.

Smatra da će digitalizacija voditi u smeru efikasnije privrede i objašnjava da je nemačko stanovništvo sve starije ali da to ipak ne utiče na proizvodnju u toj zemlji.

To je, smatra, zato što se same kompanije, fabrike i preduzeća transformišu i prilagođavaju novim tehnološkim dostignućima.

Kovic kao jedan od primera tog prilagođavanja navodi, da će proizvođači liftova moći da ponude svojim kupcima „predvidivo održavanje“ bez prisustva ljudi zato što su liftovi opremljeni senzorima koji stalno šalju podatke o njihovom stanju.

„Zato, habanje će biti otkriveno, a lift popravljen i pre nego što dođe do kvara“.

(Tanjug)

Pratite Krstaricu na www.krstarica.com