Američka ekonomija trebalo bi da doda 11,5 miliona radnih mesta do 2026. godine, dok sve starija populacija i duži životni vek povećavaju potrebu za medicinskim radnicima.
Očekuje se da će ukupnu radnu snagu u SAD činiti 167 miliona i 600 hiljada ljudi.
Američki Biro za statistiku rada u utorak je saopštio svoje procene, navodeći da će se tempo zapošljavanja uvećati neznatno u onosu na trenutni, ali da se neće vratiti na nivo viđen proteklih decenija, prenosi Glas Amerike.
Biro za statistiiku rada osvežava svoje projekcije svake dve godine, a u najnovijem izveštaju navodi se da bi procenat radne snage starije od 55 godina mogao da se dramatično poveća na skoro 25 odsto, u odnosu na manje od 17 procenata 2006. Ljudi u 50-im ili 60-godinama možda će se penzionisati, što je jedan od razloga zbog kojih strucnjaci ocekuju da se stopa učešća u radnoj snazi smanji.
U narednoj deceniji, devet od deset novih radnih mesta biće u uslužnom sektoru, pre svega u oblasti zdravstvene zaštite. Stopa zapošljavanja u kompanijama koje proizvode robu trebalo bi da poraste za svega 0,1 odsto godišnje, a ukupan dobitak radnih mesta u toj oblasti biće svega 219 hiljada do 2026.
Radna snaga trebalo bi da postane više raznolika, s obzirom da se azijski i hispanski delovi americke populacije povećavaju brže od proseka, a ko god bio deo radne snage otkriće da je dodatno obrazovanje važno, jer dva od tri posla u oblastima koje najbrže rastu zahtevaju bar deo obuke ili obrazovanja iznad srednje škole.
Predviđa se i da će celokupna ekonomija rasti po stopi od dva odsto godišnje, što je brže nego sada, ali sporije nego prethodnih decenija.
(Tanjug)
Pratite Krstaricu na www.krstarica.com