Nevladina organizacija „Ministarstvo prostora“ je danas saopštila da mora da se odbaci i poništi Plan za Expo 2027. u Beogradu.
Navedeno je da su predstavnici te NVO na skraćenom javnom uvidu od 15 dana imali priliku da vide „rasparčanu dokumentaciju Prostorni plani područja posebne namene (PPPPN) ‘Nacionalni stadion IV faza’ „, ali ne i sam taj plan „jer tim dokumentom nas Ministarstvo i Urbanistički zavod nisu udostojili“.
„Kolektiv Ministarstvo prostora je napisao šest primedbi na plansko rešenje, a zaključak svih primedbi je da je neophodno zaustaviti izradu plana IV faze i doneti odluku o prestanku važenja prethodne tri faze“, piše u saopštenju.
„Ministarstvo prostora“ piše da je prva primedba to što „PPPPN Nacionalni stadion IV faza“ nema planski osnov jer su istekla i zastarela dokumenta višeg reda na koja se plan poziva, a izvodi iz „planskog osnova“ su uzimani selektivno iz dokumentacije, „kako bi se mogli proizvoljno tumačiti“.
Druga primedba se odnosi na (ne)učešće javnosti jer eliminisanje ranog javnog uvida, skraćivanja javnog uvida na 15 dana, neodržavanje zakonom obavezne javne prezentacije, nečitljivost dokumentacije, kao i nedostupnost kompletne dokumentacije iz prethodnih usvojenih faza, pokazuju da je procedura donošenja plana netransparentna i neparticipativna.
Treća primedba je pitanje održivosti. NVO podseća da izložba Expo, po pravilniku Biroa koji je dodelio licencu, može zauzimati maksimalno do 25 hektara, dok plan predviđa izložbeni kompleks od 83 hektara.
Takođe, u planu kao osnovni cilj je postavljeno dalje korišćenje realizovanog sadržaja, te se ono „omogućava“ kroz izgradnju novih 252 hektara komercijalnih sadržaja, što je suprotno osnovama održivosti.
Četrvrta primedba „Ministarstva prostora“ se odnosi na zaštitiu životne sredine. Plansko rešenje se nalazi u užoj zoni sanitarne zaštite vodoizvorišta, a uprkos tome planiraju se dva pristaništa i ponton, kao i rečni saobraćaj i krše se i ostale osnovne odredbe zaštite životne sredine.
Peta primedba se odnosi na posebne ciljeve samog planskog rešenja u koje spadaju „smanjenje zagađenja i pritiska na životnu sredinu“ i „zaštita i uravnoteženo korišćenje prirodnih potencijala i resursa“, ali ti ciljevi nisu ispunjeni planskim rešenjem jer se, između ostalog, predviđa da se 600 hektara poljoprivrednog zemljišta visoke plodnosti prenameni u građevinske parcele za jednokratnu upotrebu.
Poslednja, šesta primedba se odnosi na faznu izradu plana koja, kako ukazuje NVO, potpuno poništava suštinu prostornog i urbanističkog planiranja i olakšava zaobilaženje procedura i regulativa.
Uz to, nijedan strateški dokument u Srbiji ne predviđa izgradnju Expo kompleksa, Nacionalnog stadiona ili tematskog parka na 813 hektara, konstatuje NVO u saopštenju.
„Krajnje je uvredljivo i beskrupulozno da se na ovakav način donosi plan, a kasnije i grade objekti koji će moći da se puste u rad bez upotrebne dozvole, nakon tragedije koja se desila u Novom Sadu, usled nepoštovanja procedura“, piše „Ministarstvo prostora“.
Olakšice i eliminisanje procedura omogućavaju izmene Lex specialis-a za Expo i izmene Zakona o planiranju i izgradnji koje će, po najavi predsednice Skupštine Ane Brnabić, biti usvojene na prvoj redovnoj sednici, ukazuje NVO.
U saopštenju piše da sam plan ima mnoge nedoslednosti i nelogičnosti: od toga da je u suprotnosti sa svojim osnovnim i posebnim ciljevima, do toga da održivost projekta planira kroz modele koji su u suštoj suprotnosti sa osnovama održivosti.
„Nakon detaljne analize i sumiranja tačaka, došli smo do zaključka da ovaj plan i nije plan“ jer „osim što nema planski osnov, nema neophodne elemente plana i ne može se uklopiti ni u jednu standardnu proceduru ili formu plana“, te „smatramo da je neophodno odbaciti ovaj plan, a prethodne tri faze koje su usvojene staviti van važenja“, kaže „Ministarstvo prostora“.
(Beta)
Pratite Krstaricu na www.krstarica.com