Minimalna cena rada u Srbiji u poslednjih sedam godina povećana je svega 35 dinara, tako da danas iznosi 22.620 dinara. Posledice dugogodišnje niske minimalne zarade postaju sve razornije po društvo, upozoravaju javnost iz Saveza samostalnih sindikata Srbije. Nebojša Atanacković, predsednik Unije poslodavaca, rekao je nedavno za naš list da je 68 odsto ispitanih u njihovoj anketi izjavilo da se nisu stekli uslovi za povećanje sadašnje minimalne satnice koja iznosi 130 dinara. Oni koji pristaju na povećanje minimalca od početka januara 2018, smatraju da minimalna satnica ne može biti veća od 140 dinara.
– Ako ovdašnji kapitalisti nastave da škrtare na platama zaposlenih i ako država nastavi da ih podržava u tome, Srbija će ostati bez radne snage mnogo ranije nego što neki misle – ukazuje Zoran Mihajlović, sekretar Veća Saveza samostalnih sindikata.
Ova sindikalna centrala obratila se javnosti saopštenjem koje počinje pitanjem: „Dokle će srpski radnik da bude najmanje plaćen u Evropi”.
Mihajlović kaže da je „ovo već postalo opasno po državu i naciju”.
Predsednik Aleksandar Vučić je, posle potpisivanja ugovora o investiciji austrijskog proizvođača rasvete „Cumtobel” u Nišu krajem prošlog meseca, izjavio da se Srbija u pojedinim zanimanjima već susreće s nedostatkom radne snage i da za pojedine poslove moramo da uzimamo radnike iz inostranstva. Na gradilištu istočnog kraka Koridora 10 Vučić je pozvao mlade da upisuju zanate, jer su Srbiji potrebne zanatlije, ali je rekao i to da će tim radnicima morati da se daju veće plate.
Republički zavod za statistiku ne raspolaže podatkom o broju zaposlenih koji primaju minimalnu zaradu, rečeno je „Politici”. U Srbiji je registrovano oko dva miliona zaposlenih, a samostalni sindikati tvrde da oko 300.000 prima minimalac.
Direktor Nacionalne službe za zapošljavanje (NSZ) Zoran Martinović izjavio je za Tanjug da je na evidenciji ove državne službe oko 638.000 osoba koje traže posao, što je najmanji broj nezaposlenih u poslednjih 25 godina. On očekuje da će zvanični podaci za drugi kvartal pokazati da je stopa nezaposlenosti niža od 13 odsto, jer bi se na taj način Srbija približila evropskom proseku koji je ispod 10 odsto.
I sindikalci tvrde da će spisak NSZ sa imenima onih koji traže posao vremenom bivati sve kraći.
– Ali ne zato što će investitori nagrnuti u Srbiju, nego zbog toga što mladi ljudi neće da rade za platu od koje ne može da se živi – kaže Zoran Mihajlović. – Odlaze nam lekari, medicinske sestre, inženjeri raznih specijalnosti, ali i kvalifikovani radnici. Evropska ekonomija više nije u krizi. Tamo ih rado primaju, jer su sposobni i školovani, lako stiču nova znanja.
Srbiji bi posle 2040. godine moglo da nedostaje od 80.000 do 100.000 radnika, ukazao je nedavno ekonomista Ivan Nikolić, urednik biltena „Makroekonomske analize i trendovi” Ekonomskog instituta. Po njegovoj računici, zbog iseljavanja i smanjenog priraštaja, sa umerenim povećavanjem broja zaposlenih i ciljanim ekonomskim rastom od četiri odsto, stopa nezaposlenosti u 2020. godine spustiće se na 11,5 odsto, a 2027. ispod šest odsto.
Prema Anketi o radnoj snazi, koja važi za najobuhvatniji i jedini međunarodno uporedivi instrument za praćenje kretanja na tržištu rada, broj nezaposlenih sa prošlogodišnjih 489.400, do 2025. godine smanjiće se na 369.200 radnika, a 2033. na ispod 100.000.
– Već od 2027. ulazimo u ozbiljnu krizu, kada nećemo imati dovoljno radne snage za dalji ekonomski rast – kaže Nikolić. – Ako bismo zadržali postojeću privrednu strukturu, zbog veće tražnje u odnosu na ponudu radne snage rast nadnica bio bi veći od rasta inflacije, što bi se negativno odrazilo na konkurentnost naše privrede i usporavanje njenog rasta.
Pratite Krstaricu na www.krstarica.com