Blumbergova vest daย je evro prestigaoย dolarย kada je u pitanjuย placฬanje na meฤunarodnom trลพiลกtuย ipak je samo odraz trenutnog stanja. Nekoliko argumenta govori u prilog tome da evro nije smaknuo dolar sa trona vodecฬe svetske valute, smatra profesor Ekonomskog fakulteta ฤorฤe ฤukicฬ.
Poznata njujorลกka agencija objavila je da jeย prema podacimaย Udruลพenja meฤubankarskih finansijskih telekomunikacija (SVIFT)ย 37,82 odstoย meฤunarodnih novฤanih transakcijaย obavljeno uย evrima, aย 37,64 odstoย u dolarima.
To udruลพenjeย kojeย obuhvata 200 drลพava i 11.000 finansijskih institucijaย preciziralo je da jeย koriลกcฬenjeย dolaraย od decembra proลกle do oktobra ove godineย smanjenoย zaย 4,6 odsto. Razlog tome struฤnjaci vide u tri ฤinjenice:ย ekonomskojย krizi usled pandemije, ameriฤkimย predsedniฤkimย izborimaย i trgovinskom ratu saย Kinom.
Pad dolara sa trona i nova realnost
Moลพe li ova posledica trenutnih okolnosti bitno da utiฤe na novu realnost, kako se sve ฤeลกcฬe naziva ลพivot posle pandemije kovida 19?
Odgovarajucฬi na to pitanje Sputnjika, naลก sagovornik, koji inaฤe smatra da jeย dedolarizacijaย neizbeลพan proces, ali na dugi rok, ne kracฬi od decenije, ukazuje da jeย evro prvi put prevaziลกao dolarย u tom segmentu poslovanja. U meฤusobnim placฬanjima pad udela dolara je nesporan. Pogotovo, kaลพe ฤukicฬ, kada se ima u vidu, da je aprila 2015. dolar u tom segmentuย meฤunarodnih novฤanih transakcijeย imao dominantan udeo od 45,3 procenta.
Samo taj podatak, meฤutim, nije dovoljan da se taฤno sagleda pozicija dolara, smatra on.
Zaลกto dolar joลก ostaje dominantan
Kljuฤno je, kako istiฤe, da se posmatra finansijski sitem u celini ลกto podrazumeva i trลพiลกte bankarskih kredita, trลพiลกte obveznica, ali i struktura svetskih deviznih rezervi na osnovu onoga ลกto centralne banke rade na dugi rok.
โDolarย ostaje i daljeย dominantanย kada je reฤ oย kreditnim trลพiลกtima. Polovina svega ลกto se deลกava sa prekograniฤnim zajmovima, nominovano je u dolarima. Kada govorimo o trลพiลกtuย duลพniฤkih hartija od vrednosti, novi podaci pokazuju da je oko polovine u dolarima. To su zvaniฤni podaci Banke za meฤunarodna poravnanjaโ, precizirao je profesor bankarstva na Ekonomskom fakultetu u Beogradu.
On napominje kao podjednako bitno i to da je 61 odsto zvaniฤnihย deviznih rezerviย u svetu u ameriฤkim dolarima. Ta tri dodatna faktora su razlog ลกto dolar i dalje treba posmatrati kaoย vodecฬu svetsku valutu, smatra on.
I Jelen je faktor
Sagovornik Sputnjika ukazuje i na vest da bi u novoj ameriฤkoj administraciji bivลกa ลกefica Uprave ameriฤkih federalnih rezervi (Fed), centralneย banke SAD, Dลพenetย Jelen, trebalo da zauzme mesto sekretara trezora, odnosnoย ministra finansija.
To, po oceni ฤukicฬa, govori o dve stvari.
Ona cฬe najverovatnije, s obzirom na to ลกta je radila kao prvi ฤovek ameriฤkog Feda, datiย jasan signalย o tome kakva cฬe biti politika vezanaย za kurs dolara, ลกto u vreme Trampove administracije nije bio sluฤaj. Zato su, kako kaลพe, trลพiลกta i Volstrit, mirno odreagovala na to imenovanje.
โOฤekujem da cฬe saradnja izmeฤu nje i sadaลกnjeg ลกefa Feda, na relaciji fiskalni i monetarni deo, biti jako efikasna jer su svesni da je to neophodno ako misle da se izbegnu poremecฬaji. Imam u vidu fiskalni paket koji cฬe biti usvojen radi podrลกke kompanijama, pa i stanovniลกtvu. Trenutno se razmiลกlja i o otpisu dela studentskih kredita koji su se nagomilali kao neotplacฬeniโ, napomenuo je ฤukicฬ.
ECB i Fed razliฤito o kamatama
Evropska centralna banka, sa druge strane, nema nameru da menja politiku kamatne stope iย nulta kamatna stopaย cฬe sigurno ostati i 2021, istiฤe naลก sagovornik.
โNormalizacija monetarne politike ECB apsolutno necฬe nastupiti u bliskoj buducฬnosti. Granica 1,19-1,20 kada je u pitanjuย kurs evro-dolarย iz 2020. sigurno necฬe icฬi naviลกe. Ameriฤke fiskalne i monetarne vlasti to necฬe dozvolitiโ, ocena je ฤukicฬa.
Za razliku od ECB, ameriฤki Fed necฬe ni razmiลกljati da obara kamatne stope, naprotiv. Oni cฬe, dodaje on, paลพljivo kontrolisati takozvanu krivu prinosa na hartije od vrednosti, jer ne ลพele da to ozbiljno ugrozi ameriฤke javne finansije.
Sa Kinom relaksacija iza zavese
Na pitanje, kako cฬe izgledati odnos nove ameriฤke administracije prema trgovinskom ratu Amerike i Kine i da li bi to moglo da utiฤe na poziciju dolara, profesor bankarstva ukazuje na bitnu promenu u vreme pandemije.
Oporavak kineske privrede traje zahvaljujucฬi orijentaciji kineskih vlasti na to da domacฬa potroลกnja bude generator rasta BDP-a, a ne izvoz kao ลกto je bilo pre izbijanja pandemije. ฤukicฬย napominje da nije sklon razmiลกljanju da cฬe nova ameriฤka administracija slediti Trampa i uaoลกtravati odnose sa Kinom.
โMislim da cฬe docฬi doย relaksacije odnosaย pri ฤemu cฬe se mnogo toga deลกavati iza zavese i to javnost sigurno necฬe znati. Niย ameriฤkim kompanijamaย neย odgovaraย relacija sankcije-kontrasankcije i ono ลกto se zove spreฤavanje cirkulacije robeโ,ย kaลพe on, ocenivลกi da utoliko ta relacijaย Amerika-Kinaย necฬe uticati na ponaลกanje kursa dolara.
On zakljuฤuje da je sve, ipak, u rukama ameriฤkih monetarnih i fiskalnih vlasti i da cฬe sudbina dolara biti vezana za oporavak privrede SAD. Pored svega ลกto se deลกava kao posledica pandemije, polovina meฤunarodne trgovine i u ovakvim uslovima kakvi jesu, fakturisana je u ameriฤkoj valuti, napominje sagovornik Sputnjika.
(Sputnjik)
Pratite Krstaricu na www.krstarica.com