Kineski predsednik Si Đinping obratio se jutro“s učesnicima 19. Samita lidera G20 u Rio de Žanejru u Brazilu, u diskusiji na temu „Borba protiv gladi i siromaštva“, prenosi Kineska medijska grupa (CMG).
U govoru pod nazivom „Izgraditi pravedan svet zajedničkog razvoja“, Si Đinping je istakao da se vekovne promene u današnjem svetu ubrzavaju, a ljudski razvoj se suočava sa mogućnostima i izazovima bez presedana.
„Kao lideri najvećih svetskih sila, ne treba da se plašimo oblaka koji zamagljuju našu viziju, podržavamo osećaj zajednice sa zajedničkom budućnošću, preuzimamo istorijske odgovornosti, demonstriramo istorijsku inicijativu i promovišemo istorijski napredak“, rekao je Si.
Kada je Kina bila domaćin Samita G20 u Hangdžou, pitanje razvoja je prvi put stavljeno u centar koordinacije makroekonomske politike. Samit u Rio de Žanejru uzeo je „Izgradnju pravednog sveta i održive planete“ kao svoju temu, „Iskorenjivanje gladi i siromaštva“ kao svoju primarnu agendu i odlučio da se uspostavi kroz „Globalni savez za borbu protiv gladi i siromaštva“.
Od Hangdžoa do Rio de Žanejra, svi smo posvećeni istom cilju, a to je izgradnja pravednog sveta zajedničkog razvoja.
„Da bismo izgradili takav svet, moramo povećati ulaganja u resurse, ojačati razvojne institucije i izgraditi više mostova saradnje u oblastima kao što su trgovina, investicije i razvojna saradnja, tako da sve više zemalja u razvoju može da živi dobrim životom i postigne modernizaciju. Moramo podržati zemlje u razvoju u usvajanju održive proizvodnje i načina života, pravilno odgovoriti na izazove kao što su klimatske promene, gubitak biodiverziteta i zagađenje životne sredine, izgraditi ekološku civilizaciju i postići harmoničan suživot između čoveka i prirode“, rekao je.
„Moramo stvoriti otvoreno, inkluzivno i nediskriminatorno okruženje međunarodne ekonomske saradnje, promovisati inkluzivnu ekonomsku globalizaciju, podržati zemlje u razvoju u boljoj integraciji u trend digitalnog, inteligentnog i zelenog razvoja, te suziti jaz između severa i juga. Moramo se pridržavati multilateralizma, čuvati međunarodni sistem sa Ujedinjenim nacijama u njegovoj srži, međunarodni poredak zasnovan na međunarodnom pravu, osnovne norme međunarodnih odnosa zasnovane na ciljevima i principima Povelje Ujedinjenih nacija“, istakao je kineski predsednik.
Si Đinping je naglasio da je razvoj Kine važan deo globalnog zajedničkog razvoja.
Kina je izvukla svih 800 miliona ljudi iz siromaštva i pre roka postigla ciljeve smanjenja siromaštva iz Agende Ujedinjenih nacija za održivi razvoj 2030. Kina može uspeti, a mogu i druge zemlje u razvoju. Ovo je globalni značaj uspešne pobede Kine u borbi protiv siromaštva. Kina je oduvek bila članica Globalnog juga, pouzdan dugogodišnji kooperativni partner zemalja u razvoju, aktivista i činilac podrške globalnom razvoju. Kina ne nastoji da bude sama, već se nada da će se udružiti sa zemljama u razvoju, kako bi postigla modernizaciju, rekao je Si.
Si Đinping je najavio osam akcija Kine za podršku globalnom razvoju.
Prvo treba raditi zajedno na izgradnji Pojasa i puta visokog kvaliteta. Drugo, treba implementirati globalne razvojne inicijative. Treće, treba podržiti razvoj Afrike. Četvrto, treba podržati međunarodnu saradnju na smanjenju siromaštva i sigurnosti hrane, rekao je.
Peto, dodao je, Kina, Brazil, Južna Afrika i Afrička unija zajedno su pokrenule Inicijativu za međunarodnu saradnju otvorene nauke, kako bi promovisale globalne rezultate naučnih i tehnoloških inovacija i kako bi više koristile Globalnom jugu.
Šesto, rekao je, treba podržiti G20 da ostvari pragmatičnu saradnju koja koristi Globalnom jugu, zatim treba podržati rad Centra za istraživanje preduzetništva G20 u Pekingu i podržati saradnju svih strana u oblastima digitalnog obrazovanja, digitalizacije muzeja i digitalizacije starih knjiga.
Sedmo, treba implementirati Akcioni plan za borbu protiv korupcije G20 i ojačati saradnju sa zemljama u razvoju. Osmo, Kina će poboljšati sisteme i mehanizme otvaranja na visokom nivou i proširiti jednostrano otvaranje prema najmanje razvijenim zemljama, ukazao je Si.
Sastankom je predsedavao brazilski predsednik Luiz Inasio Lula da Silva.
Pre početka samita, Si Đinping i lideri učesnici prisustvovali su ceremoniji uspostavljanja Globalne alijanse za borbu protiv gladi i siromaštva koju je pokrenuo Brazil.
(Beta)
Pratite Krstaricu na www.krstarica.com