Ribnjaci obezbedili zelenu energiju za sajam u Šangaju

Na šangajskom ostrvu Čongming redovi solarnih panela svetlucaju iznad prostranog ribnjaka sa rakovima. Ovi paneli ne samo da hvataju svetlost, već i proizvode zelenu električnu energiju za jednu od najvećih manifestacija u Kini ove godine, 7. Kineski međunarodni sajam uvoza (CIIE).

Ovaj inovativni pristup kombinuje akvakulturu sa obnovljivom energijom, omogućavajući sajmu, održanom u Šangaju od 5. do 10. novembra, da se po prvi put u istoriji u potpunosti napaja zelenom energijom, piše Sinhua.

Prema podacima Državne elektrodistribucije Šangaja, organizatori su obezbedili 10 miliona kilovat-sati čiste električne energije za događaj, pri čemu četvrtina dolazi od solarnih panela u ribnjacima sa rakovima, čime je osigurano održivo napajanje sajma tokom celog trajanja.

Mesto Lvuhua na ostrvu predvodi primenu kombinovanog pristupa „uzgoja ribe i solarne energije“. Ribnjaci sa rakovima, u kojima žive cenjeni kineski mitenski rakovi (poznati i kao šangajski dlakavi rakovi), sada služe i kao solarne elektrane.

Domaći uzgajivač rakova, Džang Đun, već neko vreme eksperimentiše sa ovom novom idejom. „Ove godine uzgajam rakove na oko 200 mu (oko 13,33 hektara) svog ribnjaka“, rekao je.

Posebno ističe da je primetio značajan pad smrtnosti rakova nakon postavljanja solarnih panela. Objasnio je da paneli pružaju prirodni hlad, hladeći vodu tokom toplih letnjih meseci i stvarajući zdravije okruženje za rakove.

Prva faza projekta u mestu Lvuhua obuhvata površinu od 1.263 mu i ima ukupni kapacitet od 44 megavata. Plutajući solarni paneli godišnje proizvode 45,76 miliona kilovat-sati električne energije.

Prema rečima razvojnog investitora, kompanije Čajna Huadian (China Huadian Corporation Ltd.), proizvodnja je ekvivalentna uštedi od 14.000 tona uglja godišnje i smanjenju emisije ugljen-dioksida za 39.000 tona godišnje.

„Podržali smo izgradnju dalekovoda od 110 kV kako bismo omogućili da se ova obnovljiva energija direktno priključi na mrežu“ rekao je Ma Čingjun, inženjer iz podružnice Državne elektrodistribucije Šangaja u Čongmingu.

Projekat je deo širih napora distrikta Čongming ka postizanju statusa karbonski neutralnog ostrva. Tokom poslednjih godina, Čongming je pokrenuo niz zelenih inicijativa, uključujući solarne farme u mestima Čenđia, Hengša i Lvuhua, dok druga područja poput naselja Gangsi i Džongsing takođe prate ovaj primer.

Trenutno, ukupni instalirani kapacitet za obnovljive izvore energije na Čongmingu, uključujući solarnu, vetroenergiju i biomasu, premašio je 686.000 kilovata. Obnovljiva energija sada čini oko 40 procenata ukupne potrošnje električne energije u distriktu, što je među najvišim procentima u Šangaju.

(Beta)

Pratite Krstaricu na www.krstarica.com