Sajam uvoza otkriva pet aspekata kineskog

U ogromnom i zamršeno dizajniranom Nacionalnom izložbenom i kongresnom centru u Šangaju, gde se održava 7. Kineski međunarodni sajam uvoza (CIIE), moguće je videti ljude iz celog sveta kako istražuju izložbene hale i razgovaraju sa drugima, u potrazi za najboljim korišćenjem ponuđenih mogućnosti.

Od 2018. godine, kada je uspostavljen kao prvi svetski sajam na nacionalnom nivou koji je fokusiran na uvoz, CIIE stiče sve veću popularnost među učesnicima. Poslovna izložba na ovogodišnjem sajmu, koja je zakazana od 5. do 10. novembra, prostire se na površini većoj od 360.000 kvadratnih metara. Na sajmu učestvuje oko 3.500 izlagača iz 129 zemalja i regiona, više nego što ih je bilo na prethodnom izdanju. Među njima je 297 sa prestižne liste vodećih svetskih kompanija Fortjun Global 500, što je dosadašnji rekord.

Zašto su strane kompanije toliko fascinirane sajmom CIIE? Pažljiv pogled na izložbene hale i temeljni razgovori sa izlagačima otkrivaju nekoliko izvora privlačnosti kineskog tržišta – pet faktora koji se mogu sažeti u skraćenici šarm na engleskom jeziku (CHARM).

Promena (C na engleskom)

Otkako je Kina predstavila koncept „visokokvalitetnog razvoja“ kako bi se pomerila sa fokusa na brzi ekonomski rast, zemlja je bila svedok velikih promena u mnogim oblastima – ubrzanoj industrijskoj transformaciji, moćnim inovacijama, čak i promenama u načinu života ljudi. Tražnja na novim tržištima znači nove poslovne mogućnosti za sve.

Na ovogodišnjem sajmu CIIE, Specijalna sekcija za inkubaciju inovacija prvi put predstavlja izložbe u četiri glavne oblasti: digitalna ekonomija, zeleni i niskougljenični razvoj, nauke o životu i proizvodne tehnologije. Prikazuje oko 360 inovativnih projekata, što je najveći broj za tu sekciju od 2018. godine.

Izložbena hala kompanije Suzano, giganta u komercijalnoj proizvodnji celuloze iz Brazila, smeštena je u novoosnovanoj zoni novih materijala. Kompanija prikazuje svoja inovativna dostignuća u rešenjima na bazi biologije, kao i proizvod od tkiva sa niskim sadržajem ugljenika, koji je razvila sa svojim kineskim partnerom.

„Kineski kupci su otvoreni za inovacije i testiranje novih proizvoda, poslovnih modela i praksi. Najveće prilike za kompanije ovde biće kvalitetniji proizvodi i usluge“, rekao je Pablo Mačado, predsednik poslovnog menadžmenta azijskog ogranka kompanije Suzano.

Ogromno (H na engleskom)

Upitan o glavnom utisku o kineskom tržištu, izvršni direktor Singapurske poslovne federacije Kok Ping Son odmah je pomislio na njegov „ogromni potencijal“.

Ogroman obim tržišta je jedinstvena prednost za Kinu. Sa više od 1,4 milijarde stanovnika, Kina ima raznovrstan spektar grupa potrošača, od kojih svaka ima ogroman obim, što se pretvara u ogromnu tražnju za proizvodima i uslugama, u rasponu od premijum kategorija do svakodnevnih potrepština.

„U Kini živi više od 400 miliona stanovnika sa srednjim nivoom prihoda. Tržišni rast možda neće uvek biti u porastu, ali drugo najveće svetsko tržište potrošača će i dalje rasti“, rekao je Kok.

Da bi pomogle izlagačima da se efikasnije povežu sa ogromnim kineskim tržištem, lokalne vlade i agencije širom Kine organizovale su 780 delegacija za nabavku na sajmu CIIE, što je najveći broj u njegovoj istoriji.

Pristup (A na engleskom)

Kina je posvećena širenju svog otvaranja i deljenju svojih razvojnih mogućnosti sa svetom. Ulažu se stalni napori da se stranim investicijama olakša pristup tržištu i stvori povoljno poslovno okruženje.

Svega četiri dana pre otvaranja sajma CIIE, na snagu je stupila najnovija verzija kineske negativne liste za strane investicije, čime su uklonjena preostala ograničenja ulaganja u proizvodni sektor. Zemlja je obećala da će nastaviti da olakšava pristup tržištu, uz redovnu ekspanziju otvaranja u sektorima kao što su telekomunikacije, obrazovanje, kultura i medicinska nega.

Na svom štandu na sajmu CIIE, francuska zdravstvena kompanija Sanofi ističe reprezentativne inovativne lekove, čiji se ulazak u Kinu i upotreba u toj zemlji ubrzavaju na taj način.

U septembru je u Kini odobrena upotreba imuno-inflamatornog proizvoda kompanije Sanofi, kao ciljana terapija za hroničnu opstruktivnu bolest pluća, pri čemu je odobrenje dato brže nego u SAD i EU, navodi kompanija.

Na sastanku sa odabranim izlagačima i kupcima koji prisustvuju sajmu CIIE, kineski premijer Li Ćijang rekao je da će Kina nastaviti da unapređuje poslovno okruženje i da pruža jednake mogućnosti u pristupu faktorima proizvodnje, licenciranju kvalifikacija i učešću u državnim nabavkama, između drugih oblasti.

Nagrada (R na engleskom)

Tražnja koja se kontinuirano razvija, ogroman potencijal i sve otvorenije tržište doneli su opipljivu korist stranim kompanijama koje proširuju prisustvo u Kini.

Od 2018. godine, više od 2.400 novih proizvoda, tehnologija i usluga je prvi put predstavljeno na sajmu CIIE, a kumulativna vrednost predviđenih transakcija iznosi oko 420 milijardi američkih dolara.

Na sajmu CIIE ima mnogo priča o uspehu. Sa štanda od devet kvadratnih metara na prvom sajmu CIIE, umiljate igračke od peruanske vune sada su dospele u više od 30 tržnih centara širom Kine i na različite platforme za elektronsku trgovinu, sa godišnjim obimom prodaje većim od 30.000 komada.

„To je bilo neverovatno korisno putovanje koje je u potpunosti prevazišlo naša očekivanja“, rekla je suosnivačica kompanije Varmpaka Izabel Zea.

Megatrend (M na engleskom)

Strani rukovodioci na sajmu CIIE često su pominjali „dugoročno poverenje u Kinu“, koje je u velikoj meri podržano nepromenjenim zdravim osnovama i opštim trendom stabilnog razvoja druge najveće svetske ekonomije.

Uprkos visokoj osnovi iz prethodne godine, kineska ekonomija je ostvarila međugodišnju stopu rasta od 4,8 odsto u prva tri tromesečja 2024. godine, čime je nadmašila mnoge velike svetske ekonomije.

Zahvaljujući snažnoj tražnji sa kineskog tržišta, kompanija Suzano je u trećem tromesečju zabeležila rast prihoda od 77 odsto na godišnjem nivou, ne računajući kamate, poreze, depresijaciju i amortizaciju.

„Drago nam je što vidimo da su načinjeni koraci i da će biti i dodatnih radi podsticanja oporavka i potpune obnove poverenja“, rekao je Mačado.

Premijer Li je kazao da je Kina uverena u postizanje ovogodišnjih ciljeva ekonomskog i društvenog razvoja, kao i u budući razvoj svoje privrede.

„Kina ima sposobnost da promoviše održiv ekonomski oporavak i da olakša širenje i poboljšanje tržišta, stvarajući tako širi razvojni prostor za preduzeća iz celog sveta da prošire trgovinu, olakšaju investicije i poslovanje i primenjuju inovativne proizvode i usluge“, rekao je Li izlagačima i kupcima na sajmu CIIE.

(Beta)

Pratite Krstaricu na www.krstarica.com