Direktor Instituta za evropske studije Kineske akademije društvenih nauka Huang Ping je izjavio danas da će projekat „Novi put svile“ biti veoma važan za buduću saradnju Srbije i Kine, pošto je Srbija važan “most“ na tom putu.
“Ova inicijativa je mnogo šira i ne obuhvata samo saradnju Srbije i Kine, već i mnoge druge zemlje, ali Srbija je tu ima ulogu ključnog mosta koji povezuje Kinu sa Evropom”, kazao je Huang, koji je učestvovao na međunarodnoj naučnoj konferenciji „Dunav u funkciji novog puta svile”u Institutu za međunarodnu politiku u privredu .
Huang je istakao da su među najavažnijim oblastima za unapređenje saradnje dve zemlje u narednom periodu: infrastruktura, putogradnja, energetika, finansije, obrazovanje, nauka i druge.
On je dodao da će od tih projekata imati koristi ne samo Srbija i Kina već i druge zemlje.
Konferencija “Dunav u funkciji novog puta svile” organizovana je povodom prve zvanične posete predsednika Kine Sji Đinpinga Srbiji posle više od 30 godina.
„Novi put svile“ je najveći ekonomski i infrastrukturni projekat koji Kina planira da realizuje, a prvi ga je spomenuo predsednik Kine 2013. godine.
Predviđeno je obnavljanje drevnog Puta svile kao modernog putnog, trgovinskog i ekonomskog koridora od Šangaja do Berlina.
Taj put bi prolazio kroz Kinu, Mongoliju, Rusiju, Belorusiju, Poljsku i Nemačku u dužini od oko 13.000 kilometara stvarajući ekonomsku zonu.
Planom je obuhvaćena izgradnja brzih pruga, puteva i autoputeva, mreža za prenos i distribuciju energije i mreža optičkih kablova.
Novi put svile bi povezao Aziju, Evropu i Afriku i obuhvatio bi populaciju od 4,4 milijarde ljudi i ekonomije vredne ukupno više od 20 biliona dolara.
Vrednost projekta se procenjuje na oko hiljadu milijardi dolara.
(Tanjug)
Pratite Krstaricu na www.krstarica.com