Stručnjak za finansije: Bitkoin ne vredi ništa

Bitkoin „ne može ni dugoročno ni kratkoročno da čuva vrednosti (njegova očekivana vrednost nije veća od 0)“, piše Nasim Taleb, američki ekonomista i autor knjige „Crni labud“ koja se bavi fenomenom neverovatnih i nepredvidivih događaja.

Nasim Taleb, autor nekoliko cenjenih knjiga o finansijama i rizicima i nekadašnji obožavalac bitkoina (BTC, -7,99%), objavio je nacrt članka u kojem objašnjava zašto je promenio stav.

U nacrtu pod nazivom „Bitkoin, valute i baloni“ (Bitcoin, Currencies, and Bubbles) Taleb je izložio četiri argumenta protiv kriptovaluta, a članak je promovisao na Tviteru gde ima 743.000 pratilaca.

Prvo, autor navodi da, uprkos uzbuđenju, bitkoin nije uspeo da zadovolji pojam „valute koji ne kontrolišu vlade“. Zapravo, navodi Taleb, bitkoin je dokazao da čak i nije valuta.

„Totalni neuspeh bitkoina u nastojanju da postane valuta maskiran je inflacijom vrednosti valute, generišući ’pejper‘ profit za dovoljno veliki broj ljudi da uđu u diskurs mnogo ispred njegove korisnosti“, rekao je on.

Talebova druga kritika govori o tome da bitkoin ne može da bude ni kratkoročno ni dugoročno skladište vrednosti. Iskoristio je poređenje zlata naspram bitkoina, za šta je rekao da je loše poređenje, kako bi ilustrovao svoju poentu.

„Zlato i drugi plemeniti metali ne propadaju kroz istorijski horizont i ne zahtevaju održavanje kako bi se njihova fizička svojstva osvežavala tokom vremena“, naveo je. „Kriptovalute zahtevaju održivu količinu interesovanja za njih.“

Njegove poslednje dve tačke govore o tome da bitkoin nije pouzdana zaštita od inflacije, što je protivno viđenjima nekih analitičara, i da nije sigurno utočište ua investitore – bilo da žele zaštitu od tiranije vlade, bilo zbog drugih katastrofa.

„Ni izdaleka“, rekao je, pozivajući se na tržišnu paniku iz marta prošle godine kada je bitkoin potonuo niže od berze, kao i na nedavna plaćanja otkupnine koja su usledila nakon sajber-napada na „Kolonijal pajplajn“, kome su vlasti uspele da uđu u trag.

„Vladine strukture i računarska snaga ostaće jače nego one distribuiranih operatora koji, zato što ne veruju jedni drugima, mogu postati plen jednostavnim prevarama“, dodao je.

Taleb je inače glasan kritičar bitkoina, ali je u ovom članku takođe kritikovao i tehnologiju na koju se bitkoin oslanja. Autor je istakao ono što on smatra manjkom korisnosti blokčejn tehnologije, prenosi „Biznis insajder“.
„Nema dokaza da dobijamo sjajnu tehnologiju – osim ako ’sjajna tehnologija‘ ne znači ’korisno‘“, naveo je Taleb.

„I nismo uradili, u vreme pisanja članka, uprkos svoj pompi, skoro ništa sa blokčejnom“, navodi on.

Ipak, Taleb nije oduvek bio protiv bitkoina. Godine 2017. napisao je predgovor za knjigu „Bitkoin standard“ ekonomiste Sajfedina Amusa.

Tada je napisao da je bitkoin „odlična ideja“ pošto „ispunjava potrebe kompleksnog sistema … budući da nema vlasnika i vlast koja može odlučivati o njegovoj sudbini“.

(Sputnjik)

Pratite Krstaricu na www.krstarica.com