Tramp o svojoj carini: Ovo je ekonomska revolucija i mi ćemo pbediti!

Veliko povećanje carina koje je uveo predsednik SAD Donald Tramp je izazvalo eskalaciju trgovinskog rata i dovelo do pada na tržištu u svetu.

Indeks Njujorške berze „S and P 500“ je pao za šesto odsto u petak, a „Dow Jones Industrial Average“ za 5,5 odsto, a „Nasdag Composite Index“ za 5,8 procenata.

Kina je u petak objavila da će sledeće nedelje uvesti carinu od 34 odsto na sav uvoz iz SAD, što je deo niza mera odmazde na Trampove nove carine.

Tramp je pojačao svoju posvećenost carinama, tvrdeći da će njegovi novi nameti doneti hiljade milijardi dolara investicija u SAD, a kritikovao mere odmazde drugih zemalja.

Osnovna carina od 10 odsto koju je Tramp najavio ove nedelje stupila je na snagu u 00:01 u subotu po istočnom vremenu (04:01 GMT), što je dovelo hiljade carinskih agenata na granične prelaze SAD.

Više carine za druge zemlje na koje je Tramp ciljao trebalo bi da stupe na snagu u sredu: do 50 odsto za Lesoto, 49 odsto za Kambodžu i 47 odsto za Madagaskar.

U postu na društvenim mrežama velikim slovima kako voli da piše, Tramp je danas napisao: „OVO JE EKONOMSKA REVOLUCIJA I MI ĆEMO POBEDITI!“.

Reakcija javnosti nije bila tako samouverena, jer su berze pale od objavljivanja novih carinskih tarifa.

Portparol Ministarstva spoljnih poslova KIne Guo Jiakun objavio je na Fejsbuku fotografiju na kojoj se vidi da su „Dow Jones“, „S and P 500“ i „Nasdaq“ u petak pali za više od pet odsto, uz komentar „Tržište je progovorilo“.

„Trgovinski i tarifni rat koji su pokrenule SAD protiv sveta je ničim izazvan i neopravdan“, napisao je Guo. „Sada je vreme da SAD prestanu da rade pogrešne stvari i reše razlike sa trgovinskim partnerima kroz ravnopravne konsultacije“, dodao je on.

Kina je danas uputila još kritike na račun američkih carina, rekavši da su one „teško narušile legitimna prava i interese svih zemalja, teško prekršile pravila Svetske trgovinske organizacije, teško oštetile multilateralni trgovinski sistem zasnovan na pravilima i teško uticale na stabilnost globalnog ekonomskog poretka“.

SAD „koriste carinske tarife kao oružje za vršenje ekstremnog pritiska i po zahtevu privatnih interesa. Ovo je tipičan čin unilateralizma, protekcionizma i ekonomskog maltretiranja“, navodi se u saopštenju koje se pripisuje kineskoj vladi, a prenosi zvanična novinska agencija Sinhua.

„Pritisak i pretnje nisu pravi način da se nosi sa Kinom. Kina je preduzimala i nastaviće da preduzima čvrste mere da zaštiti svoj suverenitet, bezbednost i razvojne interese“, navodi se u saopštenju.

Rečeno je da će Kina nastaviti „otvaranje na visokom nivou“ umesto da zatvara svoju privredu još većim carinama.

„Ekonomska globalizacija je neizbežan put za razvoj ljudskog društva“, kaže se u saopštenju i da je „svetu potrebna pravda, a ne tiranija!“.

Nove američke carine za države širom sveta, uključujući 34 odsto za Kinu, dovele su do toga da je ona obećala da će odgovarati stopi koju je Tramp nametnuo.

Očekuje se da će britanska automobilska industrija biti teško pogođena novim carinskim tarifama dok se britanski proizvođači automobila već bore s padom potražnje kod kuće i potrebom da preurede svoje fabrike za prelazak na električna vozila.

Tramp je danas bio na svom golf terenu u Jupiteru na Floridi prvi put od početka drugog mandata. Primećen je sa svojom crvenom kapom MAGA i u beloj polo majici dok je čitao članak u tabloidu o odgovoru Kine na američke carine.

„Oni i mnoge druge zemlje su se prema nama ponašale neodrživo loše“, rekao je Tramp za svoju društvenu mrežu „Truth Social“. „Bili smo glupa i bespomoćna žrtva bičevanja, ali više ne“, dodao je on.

Ministar privrede Italije Đankarlo Đorđeti upozorio je da bi uvođenje uzvratnih carina Sjedinjenim Državama bilo štetno i za Italiju i za Evropu.

Na poslovnom forumu u Černobiju, kod Milana, Đorđeti je danas rekao da Italija radi na „deeskalaciji“ sa SAD posle Trampove objave o opštoj carinskoj tarifi od 20 odsto za zemlje Evropske unije.

„Trebalo bi da izbegavamo pokretanje politike kontratarifa koja bi mogla biti štetna za sve, a posebno za nas“, rekao je italijanski ministar. „Naša poruka je da treba da izbegnemo pritiskanje dugmeta za paniku… Mi sledimo pragmatičan i racionalan pristup“, rekao je on.

Đorđeti je predložio da EU dozvoli državama članicama da ublaže fiskalna pravila radi povećanja potrošnje.

Italija ima veoma ograničen prostor za to, jer Vlada predviđa da će njen ogromni dug porasti do 2026. godine na skoro 138 odsto BDP-a.

Tajvan kaže da će obezbediti fond od 2,65 milijardi dolara za pomoć industrijama koje su najviše pogođene američkim carinama.

Tajvan ima trgovinski suficit sa SAD, ali veliki deo dolazi od tajvanskih industrija koje pokušavaju da zadovolje američku potražnju za proizvodima informacione tehnologije. Zvaničnici kažu da Tajvan planira da pregovara sa SAD o tome kako je za tu zemlju određena nova carinska stopa od 32 odsto i da pokuša da postigne bolji dogovor.

Premijer Čo Jung-tai je u petak rekao da će elektronika i informaciona tehnologija, čelik i metal, mašine, auto delovi, građevinski materijali i kućni aparati osetiti „značajne uticaje“ američke carine, a biće pogođeni i poljoprivredni izvoz i ribarstvo.

(Beta)

Pratite Krstaricu na www.krstarica.com