Predsednik SAD Donald Tramp je večeras najavio uvođenje opsežnih carina na uvoznu robu, čije iznose nije naveo, iznevši tvrdnju da su druge zemlje sveta njegovu zemlju „pokrale, opljačkale, silovale, poharale“.
Tramp je posegao za ovako agresivnom retorikom pošto je pokazao spremnost da razgradi globalni ekonomski sistem iako su njengovom ustanovljavanju ključno doprinele SAD posle Drugog svetskog rata.
„Našim poreskim obveznicima deru kožu više od 50 godina. Ali to se više događati neće!“, rekao je Tramp iz Bele kuće.
On je današnji dan proglasio „Danom oslobođenja“, dok njegovi protivnici govore o „Danu recescije“ zbog posldica koje će naneti carine samim Sjedinjenim Državama.
Predsednik SAD je obećao da će se fabrička proizvodnja vratiti u SAD kao rezultat uvođenja carina.
Međutim, njegova politika rizikuje da dovede do naglog ekonomskog usporavanja jer se potrošači i privreda suočavaju s mogućnošću naglog poskupljenja uvoznee robe, među kojom i odeće, a i automobila, te lančano i domaćih proizvoda.
Uznemirujući ekonomski pokazatelji poput pada vrednosti akcija ili straha potrošača nisu nagnali Trampovu administraciju da preispita svoju strategiju.
Savetnik za trgovinu Bele kuće Piter Navaro tvrdi da će nove carine doneti SAD prihod od 600 milijardi dolara godišnje – i to će biti najveće dizanje američkih carina još od završetka Drugog svetskog rata 1945. godine.
Ministar trgovine Skot Besent rekao je američkim kongresmenima da će carine biti ograničene i da se mogu spustiti u bilateralnim pregovorima s drugim državama.
Ipak, očekuje se da će uvoznici teret carina prevaliti na potrošače.
Premisa Trampove administracije je da će domaći proizvođači brzo povećati proizvodnju i stvoriti nova radna mesta po fabrikama.
Uzimajući u obzir široko postavljanje carina od 20 odsto pa naviše, kako su to najavljivali neki zvaničnici Bele kuće, većina ekonomskih analiza predviđa oštećenje privrede usled visokih cena i stagnacije, i da će privredni rast SAD, meren kroz bruto domaći proizvod, biti za oko jedan odsto niži. Predviđa se poskupljenje automobila, stanovanja, prehrambenih proizvoda, pa čak i osiguranja.
Tramp uvodi carine na svoju ruku, a ima načina da to učini bez odobrenja Kongresa, što otvara vrata opozicionim demokratama da kritikuju njegovu administraciju zbog ekonomskih posledica.
Tramp je i u prvom mandatu uveo carine, ali one nisu proizvele željeni efekat.
(Beta)
Pratite Krstaricu na www.krstarica.com