Zapošljavanje penzionera-dobra ideja ili loš znak HR društv

ZAGREB – Izmena Zakona o penzionom osiguranju omogućila je hrvatskim penzionerima od početka ove godine da se zapošljavaju s pola radnog vremena uz dalje primanje pune penzije.

Pravo na ovakvu vrstu rada imaju svi penzioneri, od onih koji su otišli u starosnu penziju do onih koji su se odlučili na prevremeni odlazak u mirovinu, piše portal „novac.hr“.

Ponovno zapošljavanje penzionera, kako se napominje, nije hrvatski novitet već uobičajena, pa čak i česta praksa u razvijenim ekonomijama, poput SAD-a i Velike Britanije.

Uprkos navedenom, simultano s početkom primene novog zakona i oglašavanjima pojedinih kompanija da zapošljavaju penzionere, pojavile su se i prve polemike na tu temu.

Među ključnim nedostacima ističe se negativan efekat na zapošljavanje mladih radno sposobnih ljudi, te potencijalno zloupotrebljavanje novog zakona za zapošljavanje penzionera na puno radno vreme uz prijavu pola radnog vremena nadležnim službama.

„Što se tiče poslednjeg, na umu treba imati da svi poslodavci koji ne žele da plaćaju javne doprinose prema pravilima, nalaze način da ih krše i u slučaju zapošljavanja ostalih kategorija radnika“, napominje portal.

Česti su, kako dodaje, primeri isplata dela plate “na ruke” kod zaposlenih svih životnih doba, kao i podsticanje studenata na produženje studiranja radi zadržavanja studentskih prava i rad preko, za poslodavca povoljnijeg, studentskog ugovora.

Zagovornici novih zakonskih izmena, pak, ističu da se na ovaj način starijim ljudima i dalje omogućava da budu produktivni, socijalno uključeni, da povećaju svoja primanja i da se bar delimično reši problem sve značajnijeg nedostatka radne snage u pojedinim sektorima.

U tekstu se, ipak, konstatuje da se velika zainteresovanost penzionera za povratak na posao ne može shvatiti kao pozitivan znak hrvatskog društva, jer veliki broj tamošnjih penzionera živi na rubu siromaštva, pa se čini da je motivacija za povratak na posao pre svega, ako ne i isključivo, finansijske prirode.

„U ekonomijama s boljim finansijskim primanjima penzionera, do izražaja znatno više dolaze ostali činioci kao što su želja za radom, iskorišćavanjem slobodnog vremena, ispunjenjem koje donosi karijerni uspeh te bavljenje poslom koji pojedinac uistinu voli i na kojem se etablirao kao stručnjak kroz svoju karijeru“.

„Visoka stopa iseljavanja mladih u kombinaciji s niskom stopom nataliteta značajno su narušile starosnu strukturu uz prevagu starog stanovništva. Loše politike penzionisanja koje su nagomilale broj prevremeno penzionisanih još je jedan u nizu problema domaće ekonomije, pa što se čini logičnije nego to staro i prvremeno penzionisano stanovništvo vratiti na tržište rada i istovremeno rešiti problem nedostatka radne snage. Možemo tako zaključiti da zapošljavanje penzionera i nije toliko loše kao ideja, koliko je problematičan niz okolnosti koje su dovele do potrebe za istim, a koje i dalje ostaju prisutne“, piše „novac.hr“.

(Tanjug)

Pratite Krstaricu na www.krstarica.com