Cilj predsednika Srbije Aleksandra Vučića je da se „održi na vlasti po svaku cenu“, kaže se u reportaži francusko-nemačke TV-mreže „Arte“ o demonstracijama protiv korupcije i nasilja u Srbiji, koju su preneli mediji u devet zemalja Evropske unije.
„U Srbiji su u toku najsnažnije demonstracije studenata u Evropi“, ističe se u reportaži „Arte“ i ukazuje da su one uperene protiv „korumpiranog poretka predsednika Srbije Vučića“.
Konstatuje se da mada Srbija pregovara o prijemu u EU, „na demonstracijama širom zemlje nema zastava Evropske unije, a Brisel se i ne izjašnjava niti podržava srpske demonstracije“.
U TV-emisiji prenetoj i u listovima i u Španiji, Grčkoj, Poljskoj, Belgiji, Mađarskoj, Italiji i Letoniji i drugde se kaže da „Vučića demonstranti optužuju da je zaveo sistem utemeljen na korupciji“.
Demonstranti u Novom Sadu, Beogradu i drugim gradovima nose transparente s okrvavljenim šakama zbog pogibije petnaest građana na Železničkoj stanici u Novom Sadu, a „za demontrante nema sumnje da su krivci za to već dugo korumpirana vlast i predsednik koga optužuju da razvlači istragu da bi poštedeo prave krivce“.
„Takva režija“ s vrha je izazvala još šire nezadovoljstvo slojeva građana, demonstracije i pred sedištem predsednika u Beogradu u koje su se, uz studente, uključili profesori, poljoprivrednici i opozicija.
„Na ulicama Novog Sada su mase naroda uz crvene šake – simbol negodovanja omladine protiv korupcije i ukazivanja na odgovornost nadležnih političara“, kaže se u reportaži.
Reporteri francusko-nemačkog TV-kanala navode izjave demonstranata da je ključni zahtev da odgovaraju krivci za smrt petnaest ljudi na Železničkoj stanici u Novom Sadu i da se sve u Srbiji jedino može popraviti promenom sistema i pravdom.
Više od 100.000 demonstranata se okupilo u Beogradu, a preko 200.000 u drugim delovima Srbije, kaže se dalje.
Preneto je da profesori koji podržavaju studentske zahteve, kažu da su potpuno samostalno, mimo opozicije, utvrđeni studentski ciljevi suzbijanja korupcije i nasilja, a vladavine zakona.
„Arte“ navodi da istraživanja javnog mnenja u Srbiji pokazuju da 61 odsto građana podržava studentske demonstracije i njihove ciljeve, dok je na miting pristalica Vučićevog režima u Jagodini došlo 14.000 ljudi.
„I sve se to okreće, mora biti jasno, oko jednog čoveka, a to je predsednik Vučić koga demonstranti optužuju da je zaveo sistem utemeljen na korupciji… uspostavio sve više autoritarnu vlast i napada opoziciju i guši slobodu medija, što mu omogućava da vodi široku propagandu i plsira dezinformacije“, ukazuje u reportaži francusko-nemačka TV-mreža.
Navedeno je da „Vučić pojačava i nadzor nad građanima tako što koristi kompjuterske programa za masovnu kontrolu – po izveštaju ogranizacije Amnesti internešnel od prošle godine, a zvaničnici koji se usude da kritikuju vlast, bivaju kažnjeni“.
„Vučićev cilj je da se održi na vlasti po svaku cenu, a Evropski parlament i Savet Evrope su osudili prevare s izbornim spiskovima, pritiske i ubacivanje lažnih listića u glasačke kutije na izborima 2023.“, podseća kanal.
U emisiji „Artea“ politički saradnik berlinskog Instituta za studije međunarodnih odnosa i pitanja Istočne Evrope Ivajlo Dinev je rekao da ima mnogo informacija o tome što se događa u Srbiji, ali da „kada su zarobljene sve institucije, na svim nivoima, i pod nadzorom su jedne partije, nema uvida i ne može se očekivati pravi odgovor na to šta se istinski dešava“.
Stanje s korupcijom u Srbiji se, po nalazu agencije Transparensi internešnel, veoma pogoršalo i, dodaje se u TV-emisiji, „državni poslovi se odvijaju u potpunoj tajnosti, često bez javnih nadmetanja“.
Ukazuje se da su „podmićivanje i ‘poslovi ispod stola’ često pravilo ponašanja, kao u slučaju ‘Beograda na vodi’, luksuzne četvrti u Beogradu, finansirane kapitalom iz Emirata“.
„Ova korupcija na svim nivoima je često prolaz za organizovanih kriminal koji je solidno utemeljen u srcu javnog života i Aleksandar Vučić, štaviše, održava sumnjive veze s poznatim kriminalnim grupama“, objašnjava francusko-nemačka TV-mreža.
„Arte“ ukazuje i na to da Srbija ima dobre privredne veze s Kinom i Rusijom i da nije prihvatila sankcije EU protiv Rusije, ali napominje da Srbija ima veoma razvijene ekonomske odnose i s Evropskom unijom.
(Beta)
Pratite Krstaricu na www.krstarica.com