Novinar Džejms Montegju, koji je za „Njujork tajms“ pisao o slučaju „Dron“ iz oktobra 2014. u Beogradu kada je Albanac nastanjen u Italiji Ismail Morina prekinuo fudbalsku utakmicu Srbija-Albanija dronom sa nacionalističkim transparentom, posetio je Morinu koji iz zatvora u Hrvatskoj poručuje da se izručenja Srbiji „plaši više nego ičega“.
N1 navodi da Morina, osumnjičeni za upravljanje dronom sa zastavom Velike Albanijena na prekinutoj fudbalskoj utakimici, u ekstradicionom pritvoru u Dubrovniku još čeka odluku o izručenju Beogradu. Navodi se da će konačnu reč dati Vrhovni sud Hrvatske, kojem je Morina podneo žalbu na odluku o izručenju, kao i hrvatski ministar pravosuđa Dražen Bošnjaković.
Morina u zatvoru u Dubrovniku, gde se našao nakon što je po poternici iz Srbije uhapšen u Hrvatskoj prošlog meseca, čeka da se posle Županijskog suda koji je doneo rešenje o izručenju o svemu izjasne i Vrhovni sud i Bošnjaković.
N1 citira reči Montegjua da Morina iščekuje odluku u atmosferi „straha i neizvesnosti“.
„Kada sam ga video bio je veoma uplašen, bio je drugačija osoba od one koju sam upoznao dve godine ranije kada sam ga intervjuisao nakon incidenta sa dronom. Skratio je kosu, odsekao je bradu, uplašen je za svoju budućnost, posebno ako bude izručen, a toga se plaši više nego ičega, jer veruje da bi mu život u Srbiji bio ugrožen“, naveo je Montegju.
N1 prenosi da je Marko Savković iz Beogradskog fonda za političku izuzetnost ocenio da bi „Morina u Srbiji imao pravično suđenje“, ali da „nije siguran da bi u zatvoru bio i bezbedan“ i da „zbog toga i ne očekuje da bude isporučen“.
„Ovo sada se politizovalo na nivou koji je preteran i što jeste loše, imaćemo narednih dana nastavak politizacije. Banalna je stvar, ali i to je realnost Balkana, da i oko tako banalnih stvari državni vrhovi moraju da komuniciraju. Ne bi me iznenadilo da i sada komuniciraju i pokušavaju da reše situaciju. Ne verujem da će ona ostaviti neke trajnije posledice“, naveo je Savković.
N1 navodi da Morini zbog incidenta na utakmici preti kazna i do osam godina zatvora, ali da je albanski ministar pravosuđa Gazment Bardi zvanično zatražio od Hrvatske da ga ne izruči Srbiji, smatrajući da bi bio ugrožen i diskriminisan, a veliki broj medija u regionu prenosi da je u toku intenzivna diplomatska ofanziva premijera Albanije Edija Rame, koji van domašaja javnosti pokušava da izdejstvuje sličan ishod.
Županijski sud u Dubrovniku doneo je rešenje o izručenju Srbiji Ismaila Morine osumnjičenog da je pre tri godine dronom prekinuo utakmicu fudbalskih reprezentacija Srbije i Albanije u Beogradu, a sada je na potezu Vrhovni sud u Zagrebu, rekao je za „Večernje novosti“ sudija Pero Miloglav iz duborvačkog suda.
„Županijski sud u Dubrovniku ustanovio je da postoje svi preduslovi za izručenje Ismaila Morine Srbiji i svu potrebnu dokumentaciju poslali smo Vrhovnom sudu u Zagreb koji će da donese rešenje“, rekao je za Miloglav.
U slučaju Morina upućena je žalba o kojoj će odlučivati Vrhovni sud Hrvatske, reklao je Miloglav.
On kaže da sada postoji nekoliko rešenja, između ostalog da Vrhovni sud odbije rešenje koje je doneo sud u Dubrovniku i ceo predmet ponovo vrati na razmatranje.
„Međutim, ako Vrhovni sud potvrdi naš stav onda će moći da krene procedura izručenja Ismaila Morine Srbiji, što je i zatražerno. Konačnu odluku doneće ministar pravosuđa Davor Bošnjaković“, pojasnio je Miloglav.
AP je jučeobjavio da je nakon incidenta s dronom na stadionu izbilo nasilje navijača i navodi da je Morina uhapšen u junu u Hrvatskoj na osnovu poternice iz Srbije, a da je sud u Dubrovniku protekle nedelje odobrio izručenje ovog 35-godišnjeg Albanca Beogradu.
Ministarstvo pravde Srbije nema potvrdu da se to dogodilo, javio je RTS.
Kako je preneo AP, Fudbalski savez Albanije pozvao je vladu te zemlje da „interveniše u okviru pravnog konteksta kako bi zaustavila izručenje Ismaila Morine Srbiji“.
Njegov brat Dževair se požalio televiziji „Report“ da vlada u Tirani ne obraća dovoljno pažnje na slučaj njegovog brata i kazao da bi Ismailov život bio „ugrožen“ u Srbiji.
„Pozivamo državu Albaniju da interveniše i zaustavi izručenje Srbiji. Mi bismo, kao porodica, učinili nešto veoma radikalno što bi sve iznenadilo“, rekao je Džavair ne objasnivši na šta misli.
(Tanjug)
Pratite Krstaricu na www.krstarica.com