Slobodno se može reći, bar kad je reč o Nišu i drugim mestima i gradovima na jugu i jugoistoku Srbije, da je prethodnih nekoliko godina organima reda, tužilaštvima, sudovima i posebno policiji, pored svih drugih vrsta kriminala, nasilje u porodici zadavalo ne baš male glavobolje. Stradanje maloletne dece i njihovih majki na koje su nasrtali i koje su tukli, maltretirali ih i na svaki drugi način zlostavljali očevi, odnosno bračni supružnici, i venčani i nevenčani, nebrojeno mnogo puta izazvalo je i revolt građana i celokupne javnosti i veliku osudu.
Još većeg zgražavanja nad postupcima nasilnika bilo je u ne baš malom broju slučajeva, kad su od svojih sinova ili kćeri stradali majke i očevi, ili od unuka babe i dede.
A to stradanje nije uvek predstavljalo samo batine i drugi vid fizičkog zlostavljanja ili psihičke torture, već je, u pojedinim situacijama, na žalost, značilo i tragičnu smrt. Koliko je samo žena ubijeno, koliko roditelja život završilo od ruke svoje dece.
U akcijama policije i tužilaštava tokom 2016. godine skoro da nije bilo dana da iz nekog od krajeva naše zemlje ne odjekne uznemirujuća vest o porodičnom nasilju. I bolna svakako, jer ma kako i koliko da se odnosi u srpskom društvu, samim tim i porodicama, menjaju, mora se priznati da se diljem naše zemlje i dalje dosta polaže na patrijarhalno vaspitanje, na poštovanje unutar familija, na tradicionalne i dobre i kvalitetne porodične odnose.
Hapšenja i pritvaranja nasilnika smatrana su neophodnim korakom kako bi se nasilje u porodicama i sprečilo, smanjilo, ali i zaustavilo. I kako bi se otvorenije progovorilo o ovoj vrsti nasilja, o kojoj se u prošlosti više ćutalo, ali i da bi svaki slučaj bio registrovan. Ipak, preduzete mere i sprovedeni postupci protiv nasilnika, bez obzira na to što će neko sigurno misliti i reći drugačije, sve do kraja ovog proleća nisu donosili prave efekte.
Da se samo mnogo govorilo kako se na tom planu dosta čini i da se tako samo stvarao privid, govore rezultati ostvareni posle stupanja na snagu dugo pripremanog Zakona o sprečavanju nasilja u prodici, 1. juna ove godine. U prvih petnaestak dana, prema zvaničnim podacima koje smo dobili od Nataše Zorić Živanović, rukovodioca službe za suzbijanje porodičnog nasilja u Policijskoj upravi Niš, službenici ove uprave u skladu sa novim zakonom postupali su čak 48 puta.
U 16 slučajeva izrečena je privremena hitna mera zabrane prilaska i zabrane komunikacije sa žrtvom – od toga u 15 slučajeva izrečene su istovremeno obe ove mere, a u jednom slučaju doneta je privremena i hitna mera udaljenja iz stana mogućeg učinioca nasilja u porodici. Zvanično, u istom periodu i posle akcija policije do sada je podneto 12 krivičnih prijava za krivična dela nasilje u porodici, proganjanje i ugrožavanje sigurnosti.
Samo u nekoliko slučajeva, od ukupno 48 postupanja, procenjeno je da ne postoji neposredna opasnost od nasilja, u svim ostalim ta opasnost postoji ili je nasilje već utvrđeno.
Kako se broj od 48 prijava, poziva i postupanja za samo polovinu jednog meseca (ovog juna) bezmalo slaže sa ukupnim brojem sličnih i zbog ovakvih problema realizovanih akcija na nivou trećine jedne godine u prethodnom periodu na jugu Srbije, jasno je da su sa zakonom stigli i pravi rezultati. Jer, organi reda, mira i bezbednosti sada imaju konkretnija zaduženja, mogućnosti i ovlašćenja. I efikasniji su.
A mnoge žrtve u novom zakonu videle su i pronašle spas.
O porodičnom nasilju više se ne ćuti i nasilnicima, za koje se misli da su se vešto skrivali upravo iza nepostojanja pravih zakonskih mera i doskora nejasne zakonske regulative, odzvonilo je i loše im se piše.
(Politika)
Pratite Krstaricu na www.krstarica.com