Izabrani predsednik SAD Donald Tramp, koji će danas stupiti na dužnost, nema široku podršku Amerikanaca za neke mere koje on opisuje kao prioritete njegovog drugog mandata u Beloj kući, pokazalo je najnovije istraživanje.
Prema istraživanju novinske agencije Asošiejted pres i Centra za istraživanje javnog mnjenja Nork, sprovedenom od 9. do 13. januara, nešto više od polovine odraslih Amerikanaca zalaže se za ukidanje poreza na zaradu od napojnica, dok neka druga Trampova obećanja, poput povlačenja iz Pariskog sporazuma o klimi i nametanja novih carina, podržava manji broj građana.
Iako postoji prostor za promenu mišljenja o nekim Trampovim predlozima, budući da znatan deo Amerikanaca o njima ima neutralan stav, neki su očigledno nepopularni, navodi AP.
Na primer, većina odraslih Amerikanaca protivi se pomilovanju većine osoba koje su učestvovale u napadu na Kongres SAD 6. januara 2021. godine. Reč je o Tramovim pristalicama koje su upale u Kongres osporavajući rezultate predsedničkih izbora 2020. na kojima je on izgubio od demokrate Džozefa Bajdena.
Tramp je tokom nedavne kampanje obećavao da će brzo pomilovati mnoge od više od 1.500 optuženih za krivična dela tokom smrtonosnih nereda na Kapitol hilu 6. januara 2021. godine.
Međutim, istraživanje je pokazalo da bi pomilovanje mnogih izgrednika bio nepopularan potez. Pomilovanje većine učesnika tih nereda u određenoj meri ili snažno podržava svega oko 20 odsto odraslih Amerikanaca, dok se oko 60 odsto u određenoj meri ili snažno protivi tom potezu.
Tramp dugo vremena obećava i da će deportovati milione ljudi koji ilegalno borave u SAD, iako je tokom prvog predsedničkog mandata (2017-2021) bio daleko od ostvarenja tog cilja. On je obećao da će u drugom mandatu u Beloj kući započeti najveći program deportacije u istoriji SAD, koji bi mogao da počne čim on danas položi zakletvu.
Istraživanje AP-Nork je pokazalo da bi deportacije imigranata koji su osuđeni za krivična dela bile popularne, čak i ako bi uključivale imigrante koji u zemlji borave legalno, ali se ta podrška ne obuhvata i masovne deportacije.
Oko 80 odsto odraslih Amerikanaca podržava deportaciju svih imigranata koji ilegalno borave u SAD, a osuđeni su za nasilno krivično delo. Oko 70 odsto podržava deportaciju svih imigranata osuđenih za nasilno krivično delo, bez obzira da li legalno borave u SAD.
Kad je reč o deportovanju imigranata koji su u SAD ilegalno, a nisu osuđeni za krivično delo, Amerikanci su mnogo više podeljeni. Tu politiku podržava oko 40 odsto odraslih Amerikanaca, dok je nešto veći broj onih koji joj se protive.
Među Trampovim predlozima za rešavanje problema visokih cena hrane i ilegalne imigracije je i uvođenje novih carina na robu koja ulazi u zemlju.
Prema istraživanju AP-Nork, gotovo polovina odraslih Amerikanaca se u određenoj meri ili snažno protivi uvođenju carina na svu robu koja u SAD ulazi iz drugih zemalja. Oko 30 odsto podržava tu meru, a oko 25 odsto nema jasan stav.
Tramp je tokom prvog mandata u Beloj kući povukao SAD iz Pariskog sporazuma o klimi, ali je Bajden poništio tu odluku po preuzimanju dužnosti. Tramp je obećao da će ponovo povući SAD iz tog sporazuma kada se vrati u Belu kuću.
Tom Trampovom potezu u određenoj meri ili snažno protivi se oko 50 odsto Amerikanaca, a istraživanje je pokazalo da ni njegovi republikanci nisu u velikoj meri za taj korak. Svega oko 20 odsto odraslih Amerikanaca u određenoj meri ili snažno podržava povlačenje iz Pariskog sporazuma o klimi, dok oko 25 odsto nema stav.
(Beta)
Pratite Krstaricu na www.krstarica.com