Južnokorejsko ministarstvo pravde danas je predsedniku države Jon Suk Jeolu uvelo zabranu putovanja u inostranstvo, dok vlasti istražuju navode protiv njega za pobunu, zbog proglašenja vanrednog stanja koje je na snazi bila nekoliko sati prošlog utorka.
Tokom proglašenja vanrednog stanja u utorak prošle nedelje koje je trajalo šest sati, specijalne snage izvedene su na ulice Seula a Južna Koreja je zapala u politički haos, izazivajući zabrinutost među ključnim diplomatskim partnerima i susedima.
U subotu je Jon Suk Jeol izbegao opoziv u parlamentu pošto je većina poslanika vladajuće partije bojkotovala glasanje. Opozicione stranke najavile su da će podneti parlamentu novi zahtev za njegov opoziv ove nedelje.
Zvaničnik ministarstva pravde Bae Sang-up, rekao je danas na saslušanju u parlamentu da je to ministarstvo zabranilo Jonu da napusti zemlju na zahtev policije, tužilaca i antikorupcijske agencije, dok ta tela proširuju istragu o okolnostima vezanim za Jonovo proglašenje vanrednog stanja.
Danas je visoki zvaničnik nacionalne policijske agencije rekao novinarima da policija može da privede Jona ako budu ispunjeni uslovi.
Južnokorejski predsedndik ima imunitet od sudskog gonjenja dok je na dužnosti ali to ne obuhvata slučajeve kad je reč o pobuni ili izdaji. To znači da Jon može biti ispitan i priveden zbog proglašenja vanrednog stanja, ali mnogi posmatrači sumnjaju da bi ga policija silom privela ili pretresala njegovu kancelariju zbog potencijalnih sukoba sa predsedničkim obezbeđenjem, piše AP.
Glavna opoziciona Demokratska stranka nazvala je Jonovo uvođenje vanrednog stanja „neustavnim, nelegalnom pobunom ili državnim udrom“. Podnela je tužbe protiv najmanje devet osoba uključujući Jona i njegovog bivšeg ministra odbrane, zbog optužbi o pobuni.
Južnokorejski tužioci juče su priveli bivšeg ministra odbrane Kim Jong Hjuna koji je navodno preporučio Jonu da proglasi vanredno stanje. On je prva osoba uhapšena oko slučaju uvođenja vanrednog stanja.
Vođa vladajuće Stranke snage naroda (PPP) Han Don-hun rekao je juče da će se njegova partija založiti za rani i organizovan odlazak Jona sa vlasti na način kojim će biti svedena na najmanju meru moguća konfuzija, ali nije rekao kada će se to dogoditi. On je takođe rekao da Jon neće biti uključen u poslove države, uključujući spoljnu politiku.
Kritičari navode da Han verovatno hoće da kupi vreme i da pomogne da njegova stranka povrati poverenje javnosti.
Tokom brifinga jutros ministarstvo odbrane saopštilo je da Jon i dalje ima kontrolu nad vojskom, što je ovlašćenje dato predsedniku prema Ustavu.
Jon je u subotu objavio izvinjenje zbog proglašenja vanrednog stanja i rekao da neće izbegavati pravnu ili političku odgovornost, kao i da ostavlja svojoj stranci da odredi kako će zemlja proći kroz političko previranje, uključujući i pitanje njegovog ostanka na funkciji.
Od preuzimanja funkcije 2022. godine za petogodišnji mandat Jon, koji je konzervativac, gotovo je stalno u sukobu sa svojim liberalnim rivalima koji kontrollišu parlament. Liberali su su u više navrata tražili da se opozovu neki od Jonovih vodećih zvaničnika i pokrenuli žestoku političku ofanzivu protiv predsednika zbog više skandala u kojima su bili umešani on i njegova supruga.
U objavi vanrednog stanja u utorak Jon je nazvao parlament „grupom kriminalaca“ koja koči obavljanje državnih poslova i obećao da će eliminisati „bezočne pristalice Severne Koreje i antidržavne snage“.
Jonovo proglašenje vanrednog stanja trajalo je samo šest sati zato što je Parlament glasao protiv i naterao Jonov kabinet da ga ukine pre zore u sredu. Kada je bilo glasanje u parlamentu za Jonov opoziv ipak je većina članova Jonove Partije Narodne snage (PPP) glasala protiv popoziva.
Stručnjaci kažu da Jonova stranka strahuje da ne izgubi predsedništvo na novim izborima ako on bude opozvan i smenjen, kao što se desilo kada je predsednica Park Geun-hje smenjena 2017. godine posle opoziva u parlamentu zbog korupcionaškog skandala.
(Beta)
Pratite Krstaricu na www.krstarica.com