Kineski korisnici interneta pozdravljaju priliv TikTok izbeglica

Kineski korisnici interneta na popularnoj društvenoj mreži primetili su nagli priliv stranih novajlija koji tvrde da su migrirali sa TikToka zbog zabrinutosti u vezi sa potencijalnom zabranom od strane američke vlade koja bi mogla da usledi od 19. januara.

Na Sjaohongšuu, kineskoj platformi koja kombinuje karakteristike Instagrama i Pinteresta, heštegovi poput #TikTokRefugee (izbeglica sa TikToka) prikupili su stotine hiljada objava sa naloga registrovanih mahom u Sjedinjenim Američkim Državama, piše Sinhua.

Talas aktivnosti brzo je doveo aplikaciju Sjaohongšu, poznatu i kao RedNote u inostranstvu, na vrh liste za preuzimanje aplikacija u američkoj „Epl“ (Apple) prodavnici u roku od samo nekoliko dana.

TikTok, u vlasništvu kineske internet kompanije BajtDens (ByteDance), ali koji funkcioniše nezavisno, ima približno 170 miliona korisnika u SAD, što čini skoro polovinu tamošnje populacije.

Vašington već godinama pokušava da zabrani TikTok, navodeći neosnovane zabrinutosti za nacionalnu bezbednost i navodne rizike po privatnost podataka. TikTok se suočava sa mogućom zabranom 19. januara, kada će Vrhovni sud SAD odlučiti o sprovođenju zakona koji bi mogao ili da zabrani TikTok ili da prisili BajtDens da ga proda američkoj firmi.

Dok nestrpljivo čekaju ishod, neki kreatori sadržaja nisu propustili priliku da se nasmeju predloženoj zabrani i ironiji koju je izazvala.

„Pokušali su da zabrane TikTok (zbog zabrinutosti za nacionalnu bezbednost), pa sada svi prelaze na pravu kinesku aplikaciju“, rekao je jedan samozvani „TikTok izbeglica“ na Sjaohongšuu u kratkoj video-objavi.

„TikTok izbeglice prelaze na legitimne kineske aplikacije da bi dobrovoljno predale svoje podatke direktno“ stoji u drugoj objavi na mreži Iks (X), u sarkastičnom tonu.

Predložena zabrana nije izolovan slučaj. U poslednjih nekoliko godina, sve veći broj kineskih tehnoloških kompanija, uključujući Huavej (Huawei) i Di-dži-aj (DJI), nepravedno su na meti Vašingtona, koji je uveo niz mera za ograničavanje njihovog prisustva.

„Korisnici TikToka u SAD glasaju nogama“ rekao je Lju Sijang, nerezidentni viši saradnik u Centru za globalizaciju Kine.

„To pokazuje da suzbijanje normalnih poslovnih aktivnosti kompanija van SAD nije popularno, jer takve akcije američkih političara štete neposrednim interesima američke javnosti,“ dodao je.

Lju je predložio da Vašington usvoji otvoreniji način razmišljanja, obezbedi fer konkurenciju i podstakne američke kompanije da inoviraju u stvaranju proizvoda koji zadovoljavaju sve veće zahteve američkih korisnika za društvenim mrežama.

„TikTok izbeglice“ su toplo dočekane od strane korisnika Sjaohongšua, koji su delili fotografije i video-snimke sa ovim novajlijama, nudeći savete o hrani i putovanjima, pa čak i besplatne časove jezika, s obzirom na to da je sadržaj na aplikaciji pretežno na kineskom jeziku.

Osnovan 2013. godine, Sjahongšu se u početku fokusirao na savete za kupovinu, ali se razvio u sveobuhvatnu platformu za stil života, koja kombinuje društvene mreže i e-trgovinu. Korisnici mogu deliti sadržaj i direktno kupovati proizvode putem aplikacije, stvarajući neprekinuto iskustvo kupovine.

„Dobrodošli u našu živopisnu i šaroliku zajednicu,“ rekao je korisnik Sjaohongšua koji radi kao prevodilac za engleski u Pekingu.

„Hajde da započnemo novo putovanje uz kinesku hranu“, objavio je drugi korisnik iz Sečuana, predstavljajući recepte karakteristične za jugozapadnu kinesku pokrajinu.

Kako su razgovori postajali dublji, neki kineski studenti počeli su da traže pomoć oko domaćih zadataka iz engleskog jezika – i pomoć su zaista dobili.

„TikTok izbeglica“ pod imenom „Rozi u Zemlji čuda“ (Rosie_in_Wonderland) rekla je da je Sjaohongšu vrlo sličan TikToku kada je reč o kreiranju sadržaja i da se lako koristi, te da se nada da će uskoro pronaći svoju zajednicu kao što je to učinila na TikToku.

„Vi niste izbeglice. Vi ste istraživači. Dobrodošli u novi svet“, rekao je drugi korisnik Sjohongšua iz Kine.  

(Beta)

Pratite Krstaricu na www.krstarica.com