Pokret Kreni-Promeni podneo je danas Višem javnom tužilaštvu u Novom Sadu dve krivične prijave, između ostalih i protiv predsednika i premijera Srbije, Aleksandra Vučića i Miloša Vučevića, kao i protiv predsednice parlamenta Ane Brnabić, zbog nesreće u tom gradu u kojoj je posle pada nadstrešnice sa zgrade Železničke stanice poginulo 14 osoba.
Lider Kreni-Promeni Savo Manojlović kazao je novinarima da je prvom prijavom obuhvaćen uzrok nesreće u Novom Sadu 1. novembra a da su drugom obuhvaćene posledice koje su dovele do rušenja nadstrešnice na Železničkoj stanici u tom gradu.
U vezi prijave protiv državnog vrha, Manojlović je rekao da pokret ne tvrdi da je reč o licima koja imaju direktnu odgovornost za smrtni ishod, već da se tu radi o „ambijentu korupcije“ koji je, kako je dodao, stvoren u svim velikim građevinskim postupcima u infrastrukturi.
„U svim velikim infrastrukturnim projektima mi vidimo izuzetno naduvane cene, poslovi se dodeljuju bez tendera, mimo zakona, imate tajne ugovore i u takvim situacijama firme ne moraju da rade zasnoavano na kvalitetu, nego dobijaju preko koruptivnih veza“, naveo je Manojlović.
On je ocenio da je primer takve koruptivne radnje i Železnička stanica u Novom Sadu, te da je cifra od 65 miliona evra, koliko je koštala njena rekonstrukcija, „višestruko naduvana“ jer prema proračunima Kreni-Promeni cena tog posla nije mogla da pređe 20 miliona evra.
„Da li je to tačno ili nije, najbolje je utvrditi tako što će otvoriti taj tajni ugovor, čija tajnost je takođe protivzakonita“, rekao je Manojlović.
Ocenio je da je protivzakonito sklanjanje građevinske dozvole sa sajta i da to ima „elemente zataškavanja“, kao i izmena starih tekstova o rekonstrukciji stanice.
Manojlović je rekao da će tražiti da se obelodane i svi drugi tajni ugovori, uključujući i one koje kineske kompanije rade u Novom Sadu poput mosta na Šodrošu.
Najavio je da će članovi pokreta Kreni-Promeni učestvovati na sutrašnjem protestu u Novom Sadu koji je zakazan za 18 časova, ocenivši da je bes građana opravdan.
On je rekao i da nije rešenje u ostavkama, podsetivši da je Bratislav Gašić nakon ostavke sa pozicije ministra odbrane „malo prespavao pa se našao na većoj funkciji, kao i nekadašnji gradonačelnik Beograda Siniša Mali“.
„Ono što rešava problem jeste da ljudi koji su generatori korupcije završe u zatvoru, iz ove i one vlasti i to je put ka izlečenju ovog društva“, rekao je Manojlović.
Šef odborničke grupe Kreni-Promeni u Skupštini Novog Sada Stevan Babić, ocenio je da je do nesreće došlo zbog rekonstrukcije Železničke stanice, kada je po njegovim rečima, narušena statika zgrade, i napravljeni tehnički propusti u projektovanju, izvođenju radova i nadzoru.
Ocenio je da to nije usamljen slučaj da se u Novom Sadu gradi suprotno standardima i podsetio da su prilikom izgradnje podzemnih garaža u Novom Sadu „ugrožene i zgrade Banovine, Katedrale i Tanurdžićeve palate“.
„Nestručnost i korupcija uništavaju ovaj grad i ovu državu. Mi pozivamo tužilaštvo i sud da utvrde celokupan lanac odgovornosti. To je jedini način da se u Novom Sadu uspostavi normalan život“, rekao je Babić.
U Novom Sadu i Vojvodini danas je treći Dan žalosti zbog nesreće u kojoj je poginulo 14, a teško su povređene tri osobe.
(Beta)
Pratite Krstaricu na www.krstarica.com