Srbiji je potreban nezavisni Savet Regulatornog tela za elektronske medije (REM) koji će se hrabro suočiti sa nasleđem kojim je formirana jedna od najgorih medijskih scena u Evropi danas, ocenio je danas predsednik Upravnog odbora Asocijacije nezavisnih elektronskih medija (ANEM) Veran Matić.
On je u autorskom tekstu objavljenom na portalu Javni servis ocenio da na medijskoj sceni Srbije danas preovladava “ tabloidni pristup uz javni servis koji je napustio svoju ulogu i time stvorio prostor da lažne vesti, targetiranja svih, naročito drugačije mislećih, kršenja kodeksa i zakona, bude oslobođeno bilo kakve odgovornosti“.
„Savet REM treba da bude bude brana koja će sprečiti i zaustaviti tabloidni rat protiv javnog interesa i građana Srbije. Iako je u njemu koncentrisana ogromna moć i jedina koja po zakonu može da utiče na regulisanje medijskog haosa u etru, Savet REM-a ne da nije koristio ta ovlašćenja već je svojim nereagovanjem i amnestiranjem prekršaja, doprineo da se medijske siledžije osećaju potpuno zaštićeno od strane ovog i ovakvog regulatora“, ocenio je Matić.
Podsetio je da je prethodnom sazivu Saveta REM-a istekao mandat pre šest meseci a da novi nije izabran iako to telo dodeljuje dozvole za emitovanje programa i da bi trebalo da sankcioniše sve koji „ne poštujući Zakon o elektronskim medijima izigravaju obećano u programskim elaboratima na osnovu kojih je dozvola dobijena“, kao i da bira Upravne odbore javnih medijskih servisa.
„Upravni odbori RTS-a i RTV-a biraju Programske savete, imenuju i razrešavaju generalne direktore Radio-televizije Srbije, glavne i odgovorne urednike i direktore programa“, podsetio je Matić.
Ocenio je da „nije pravedno ni dovoljno“ da na izboru Saveta REM-a insistiraju „samo studenti, uz podršku građana“.
„Studenti kažu da je njihov uslov za povlačenje blokade RTS – raspisivanje konkursa za izbor članova Saveta REM-a ili ukidanje javnog servisa Radio-televizije Srbije. Logično je što je zahtev povezan sa sudbinom RTS-a zbog toga što je javni medijski servis, putem obavezne takse koju plaćaju građani ove zemlje, stekao nezavisnost od izvršne i svake druge vlasti i uticaja“, naveo je Matić.
On je ocenio da su RTS i Savet REM, kao institucije koje treba da garantuju stabilnost, objektivnost i pluralitet u informisanju svih građana, „zaštićene kao ‘beli medvedi’ od svih uticaja – po osnovu zakona i u praksi putem finansiranja koje im obezbeđuje nezavisnost“, zbog čega im, kako je dodao, isključivo ostaje da dosledno poštuju zakone koji jasno propisuju njihove uloge, ovlašćenja i obaveze.
„Srbiji je potreban nezavisni Savet REM, sa profesionalnim i časnim ekspertima. Treba nam Savet koji će se hrabro suočiti sa nasleđem kojim je formirana jedna od najgorih medijskih scena u Evropi danas, u kojoj apsolutno preovladava tabloidni pristup uz javni servis koji je napustio svoju ulogu i time stvorio prostor da lažne vesti, targetiranja svih, naročito drugačije mislećih, kršenja kodeksa i zakona, bude oslobođeno bilo kakve odgovornosti“, ocenio je predsednik Upravnog odbora ANEM.
Dodao je da je „neophodno“ da se proces izbora za članove Saveta REM-a sprovodi na osnovu doslednog poštovanje Zakona o elektronskim medijima.
„I da taj zahtev o doslednom poštovanju zakona prate nedvosmislene mere i akcije koje će uslediti od strane studenata u slučaju izigravanja procesa koji bi zaličio na ono što se dešava sa izborom za Savet REM koji još uvek nije formalno okončan“, naveo je Matić.
(Beta)
Pratite Krstaricu na www.krstarica.com