Ministarstvo odbrane Rumunije potpisalo je sa kompanijom Eurospike iz Nemačke ugovor vredan nešto više od 70 miliona evra koji predviđa isporuku nove količine izraelskih protivoklopnih raketa Spajk LR2 u naredne četiri godine.
Kako je preneo portal Balkanska bezbednosna mreža, reč je o najmodernijoj, petoj generaciji tih raketa koje se nalaze u upotrebi nekoliko desetina zemalja i koje imaju maksimalni domet od 5.500 metara sa zemlje, odnosno 10 kilometara ukoliko se raketa ispaljuje sa helikoptera.
Rumunija već koristi oko 3.000 raketa istog proizvođača, ali prethodnih generacija a za sada nije poznato koliko će novih raketa biti isporučeno.
Pretpostavlja se da Rumuni imaju oko 2.000 raketa u varijanti Spajk LR, koje se ispaljuju sa borbenog vozila pešadije MLI-84M, što je rumunska unapređena verzija sovjetskog vozila BMP-1, i oko 1.000 raketa Spajk-ER, namenjenih za upotrebu sa helikoptera IAR 330, rumunske licencne kopije francuskog helikoptera Puma.
Reč je o sistemu velike upotrebne vrednosti koji raspolaže tandem kumulativnom bojevom glavom, što omogućava uništavanje tenkova i oklopnih vozila sa eksplozivno-reaktivnim oklopom.
Za razliku od ranijih varijanti, raketa Spajk pete generacije radi po principu „ispali i zaboravi“, teška je oko 13 kilograma dok je lanser težak 12 kilograma.
Kao i u slučaju američkog protivoklopnog sistema Dževelin (Javelin FGM-148F), raketa Spajk u završnoj fazi putanje ka cilju doleće pod oštrim uglom, što omogućava dejstvo po gornjim površinama vozila, koja su najčešće slabije oklopljena i samim tim ranjiva a ta karakteristika omogućava i dejstvo po ciljevima koji nisu u direktnom vidnom polju.
Proizvođač tvrdi da raketa ima probojnost i do 700 milimetara oklopa od valjanog homogenog čelika, i 200 milimetara debele prepreke od betona, ali takve tvrdnje treba uzimati sa rezervom jer se iz komercijalnih razloga uvek izražavaju najbolji rezultati postignuti u idealnim uslovima.
Dogovorena nabavka raketa Spajk iz Izraela predstavlja nastavak rumunskog naoružavanja u oblasti protivoklopne borbe.
Krajem prošle godine američki Stejt department odobrio je toj zemlji kupovinu 263 rakete Dževelin i 26 pripadajućih lansera u ugovoru ukupne vrednosti od 80 miliona dolara.
Iste rakete prethodno je nabavila Hrvatska a SAD su pristale da to sredstvo prodaju i Kosovskim snagama bezbednosti (KSB), iako zvanični Beograd tvrdi da nije predviđeno da KSB raspolaže tom vrstom naoružanja.
(Beta)
Pratite Krstaricu na www.krstarica.com