Fosil dinosaurusa otkriven 2007. godine u jugozapadnoj kineskoj provinciji Junan identifikovan je kao novi rod sauropodomorfnih dinosaurusa iz doba rane jure — Lishulong wangi.
Nalazi su objavljeni u međunarodnom multidisciplinarnom akademskom časopisu PeerJ, prenosi Sinhua.
Tokom naučne ekspedicije u selu Dališu, koje se nalazi u mestu Konglongšan, gradu Lufeng, istraživači su 2007. godine pronašli fosil dinosaurusa. Primerak uključuje relativno kompletnu lobanju i devet vratnih pršljenova.
Prema Vang Taou, direktoru Centra za konzervaciju i istraživanje fosila dinosaurusa pri Birou za prirodne resurse Lufenga, kišnica je tokom iskopavanja odnela zadnji deo fosila. Na osnovu preostalog dela fosila, procenjeno je da je dinosaurus bio dug približno osam metara, naveo je.
Kroz morfološka poređenja i filogenetske analize, istraživači su utvrdili da se fosil vrste Lishulong wangi ne može svrstati ni u jedan prethodno otkriven rod.
Ranije je u Lufengu identifikovano ukupno osam vrsta sauropodomorfnih dinosaurusa iz doba rane jure, koji pripadaju šest različitih rodova.
Višegodišnja uporedna istraživanja pokazala su da Lishulong wangi deli morfološke karakteristike s poznatim sauropodomorfima i pripada grupi koja se rano odvojila unutar te porodice.
Lishulong wangi ima najveću lobanju među sauropodomorfima iz Lufenga, dugu približno 40 centimetara, rekao je Ju Hailu, istraživač Instituta za paleontologiju kičmenjaka i paleoantropologiju Kineske akademije nauka.
Ovo nedavno otkriće obogaćuje raznovrsnost dinosaurusa u jugozapadnoj Kini i produbljuje razumevanje evolutivnih karakteristika ranih sauropodomorfa, dodao je Ju.
Takođe je istakao da ovo otkriće novog roda sugeriše da su se sauropodomorfni dinosaurusi brzo proširili širom Kine tokom doba rane jure i zadržali evolutivnu prednost raznolikosti.
(Beta)
Pratite Krstaricu na www.krstarica.com