Nezavisno udruženje novinara Srbije (NUNS) saopštilo je danas da je list „Kurir“, nepotpisanim tekstom, uputio pretnje studentima u blokadi.
NUNS je to najoštrije osudio, naveo da je nedopustivo da se mediji koriste za huškanje i širenje mržnje prema neistomišljenicima i pozvao Ministarstvo informisanja da pokrene postupak zbog kršenja Zakona o javnom informisanju i medijima.
Dodao je da je Kurir juče i danas objavio nepotpisani tekst pod naslovom „Koga ste blokirali, kome ste zagorčali život“.
„U njemu se studentima savetuje da se manu maltretiranja građana, jer, moglo bi da se desi da na neku od narednih blokada mostova građani reaguju drugačije nego do sada. Da oni koji su verovali Jovi Bakiću zaplivaju u reci“, preneo je NUNS.
„Jasno je da nije reč o novinarskom tekstu, već o svojevrsnom političkom pamfletu u kojem odgovornost za stanje u čitavom društvu pokušava da se prebaci na studente u blokadi, pa i odgovornost u slučaju da ‘zaplivaju u reci'“, piše u saopštenju.
NUNS je u saopštenju podsetio da je medij odgovoran za sadržaj koji objavljuje.
Dodao je da Zakon o javnom informisanju i medijima jasno kaže da „idejama, mišljenjem, odnosno informacijama, koje se objavljuju u medijima ne sme se podsticati diskriminacija, mržnja ili nasilje“.
„Pomenuti tekst u Kuriru upravo poziva na agresivno ponašanje i nasilje prema studentima“, navodi se.
U Kodeksu novinara piše da su novinari odgovorni javnosti i da tu odgovornost ne smeju da podrede interesima drugih, posebno ne političkim interesima i interesima izdavača.
NUNS je naveo i da, zato, poziva novinare i urednike u Kuriru da ne učestvuju u kampanjama koje su naručene i imaju za cilj diskreditaciju i izazivanje nasilja prema neistomišljenicima.
(Beta)
Pratite Krstaricu na www.krstarica.com