Opozicija: Ne postoji volja vlasti da novi Savet REM-a štiti javni interes a ne rejting predsednika

Predstavnici opozicije u skupštinskom Odboru za kulturu i informisanje danas su ocenili da ne postoji volja vlasti da novi Savet Regulatornog tela za elektronske medije (REM) radi, za razliku od prethodnog saziva, po zakonu.

Na sednici je razmatrana dopuna predloga kandidata za članove Saveta REM-a, s obzirom da je mandat prethodnom sazivu istekao 4. novembra.

Izglasana je lista kandidata koja će biti objavljena na sajtu Skupštine Srbije pa će, članovi odbora, na narednim sednicama, po proceduri nastaviti rad .

Poslanik Stranke slobode i pravde Branko Miljuš je na sednici optužio vlast da je napravilo lakrdiju od izbora novih članova Saveta REM-a, te da niko u javnosti ne zna ko je koga predložio.

Kazao je da je u ime SSP pitao kandidate da li podržavaju studente koji protestuju, te dodao da SSP neće glasati za ljude koji danas i prethodni dana ne podržavaju akademce.

Poslanik Demokratske stranke Zoran Lutovac je kazao da u Savet REM-a treba da budu izabrani ljudi koji neće štiti rejting predsednika Srbije i režim već javni interes.

Poslanici vlasti odbacili su stavove opozicije, te ocenili da im je, pošto nemaju program i ideje, uvek meta predsednik Srbije.

Članovi Odbora Skupštine Srbije za kulturu i informisanje počeli su, na sednici 20. decembra da razmatraju predloge kandidata za članove novog saziva Saveta REM-a.

Novinarska udruženja upozorila su ranije da je konkurs za nove članove raspisan tek krajem novembra, odnosno četiri meseca nakon isteka zakonskog roka 4. avgusta, kada je najkasnije morala da bude pokrenuta procedura izbora novih članova.

Njihovi predstavnici, inače, nisu optimistični po pitanju toga ko će se naći u novom sazivu Saveta REM-a i veruju da će većinu i dalje činiti članovi koji su bliski vlasti.

Prema njihovim ocenama, konačni izbor novog Saveta REM-a ne bi trebalo očekivati pre kraja januara ili početka februara 2025. godine.

Po jedan član Saveta REM-a biće izabran od devet predlagača: novinarskih udruženja; univerziteta; udruženja čiji su ciljevi zaštita dece; elektronskih medija; nacionalnih saveta nacionalnih manjina kao i  crkvi i verskih zajednica.

To su i Zaštitnika građana, Poverenika za zaštitu ravnopravnosti i Poverenika za informacije od javnog značaja i zaštitu podataka o ličnosti; Udruženja filmskih, scenskih i dramskih umetnika i Udruženja kompozitora; Udruženja čiji su ciljevi ostvarivanje slobode izražavanja.

Kao kandidate novinarskih udruženja za novi Savet REM, Nezavisno udruženje novinara Srbije predložilo je Snježanu Milivojević i Milevu Malešić, dok su „Ujedinjeni TV eksperti“ predložili Dejana Vuka Stankovića i Petra Kočića.

Među univerzitetima, Univerzitet umetnosti je predložio Ivana Medenicu i Vanju Šibalić, Educons Dragana Guzijana i Milorada Vukašinovića, Singidunum i univerziteti u Novom Sadu i Prištini takođe Vukašinovića i Zorana Jevtovića, a Megatrend Aleksandra Gajovića.

Jedna grupa udruženja čiji su ciljevi zaštita dece predložili su Aleksandru Krstić i Dušana Aleksića, a druga grupa Milanku Gvojić i Milorada Milinkovića, dok je Svetska organizacija Roma predložila Vladana Škorića i Ljuana Koku.

Grupa predlagača iz oblasti elektronskih medija predložila je Jovana Viteza i Tanju Vojvodić Mitrović, koju je, uz Miloša Rajkovića predložila i Nova mreža Srbije, dok su i Vojvodić Mitrović i Rajković kandidati Udruženja radio stanica RAB.

Nacionalni savet mađarske nacionalne manjine predložio je Ištvana Bodžonija, a nacionalni savet bošnjačke nacionalne manjine Muhedina Fuljanina.

Srpska pravoslavna crkva, Rimokatolička crkva, Islamska zajednica i Jevrejska zajednica predložili su Sanju Anđelković i Snežanu Miljković, dok je Mešihat islamske zajednice predložio Mevluda Dudića i Misala Pramenkovića.

Poverenica za zaštitu ravnopravnosti predložila je Sašu Mirkovića i Gordana Predića, a Zaštitnik građana i Poverenik za informacije od javnog značaja Stevicu Smederevca i Žarka Simovića..

Udruženje dramskih umetnika predložilo je Ivana Lalića i Željka Hubača, grupa predlagača muzičkih i scenskih umetnika Leontinu Pat i Aleksandru Petrović, a Udruženje kompozitora Vojvodine takođe Pat, kao i Iru Prodanov Krajišnik.

Grupa nevladinih organizacija, odnosno udruženja čiji su ciljevi ostvarivanje slobode izražavanja, predložili su Dubravku Valić Nedeljković i Rodoljuba Šabića.

Skupštinski Odbor za kulturu i informisanje, kako su ranije objavili mediji zbog neispunjavanja uslova odbio je kandidature Rodoljuba Šabića, Željka Hubača i Ivana Lalićasa i još tri kandidata, čijim predlagačima je naloženo da nedostatke isprave u roku od sedam dana.

(Beta)

Pratite Krstaricu na www.krstarica.com