Hrvatski poslanik i izvestilac za Srbiju u Evropskom parlamentu Tonino Picula izjavio je danas da je Srbija na „dobru volju“ Hrvatske da joj garantuje dotok nafte nakon sankcija naftnoj kompaniji NIS reagovala progonom hrvatskih državljana.
Picula je za Hinu rekao da se predsednik Srbije Aleksandar Vučić „suočava s jednim specifičnim oblikom otpora svojoj vlasti“.
„Reč je o studentima koje nije lako kompromitovati ili potisnuti kao standardno organizovane opozicijske stranke. Studente očito nije lako raspršiti upotrebom brutalne sile, ali ni podmićivanjem nekim socijalnim benefitima ili privilegijama“, rekao je.
Poslani socijalista i demokrata smatra da se studenti u Srbiji nalaze pred dilemom kako da nastave svoj otpor, odnosno hoće li izneti „jasne političke stavove“.
„Jer, ako insistiraju na Srbiji bez korupcije, to nikako ne može ići bez artikulacije političkih zahteva da se stvori klima u kojoj tragedija u Novom Sadu neće biti ponovljena“, dodao je.
Picula je ocenio da je hrvatska vlada pokazala dobru volju kad je reč o sankcijama NIS-u, dajući garancije da Srbiji neće biti zaustavljen tok nafte putem hrvatskog naftovoda.
„Kako vlast u Srbiji reaguje? Tako da nastavlja zapravo progon hrvatskih državljana“, rekao je Picula.
On je dodao da je hrvatske vlasti trebalo da igraju proaktivniju ulogu nakon prošlih slučajeva, praćenja studenata zagrebačkog FER-a od strane srpske obaveštajne službe te emisije provladinog tabloida Informer u kojem je osuđeni ratni zločinac Vojislav Šešelj, nekadašnji Vučićev politički mentor, objavio dokumente i lokaciju hrvatskog novinara i hrvatskih državljanki koji su tada bili u Srbiji.
Picula smatra da je vlada trebalo da pozove ambasadorku Srbije na razgovor i da s njom razgovara o tome šta „srpske vlasti misle da rade u budućnosti“ i da li postoji rizik „od svakog prelaska granice hrvatskih državljana“.
Nakon poslednjeg slučaja privođenja pet Hrvatica u Beogradu, Hrvatska je danas uputila protestnu notu Srbiji a ministar spoljnih poslova Gordan Grlić Radman najavio je da će Zagreb prikupiti podatke o slučajevima maltretiranja hrvatskih državljana i o tome izvestiti Evropsku komisiju i poljsko predsedavanje EU-om te revidirati preporuke o putovanju hrvatskih državljana u Srbiju.
Evropska komisija je juče osudila objavljivanje dokumenata hrvatskih državljana u medijima u Srbiji, ističući da je to neprihvatljivo i da to treba da ispitaju nadležna državna tela.
„Bilo kakav nezakonit pristup ličnim podacima građana, uključujući i novinare, kao i objavljivanje takvih podataka nisu prihvatljivi i to treba da prate nadležna državna tela. EU će pažljivo pratiti taj slučaj”, rekli su iz Komisije.
Hina podseća da Picula u saradnji s kolegama iz EP priprema izveštaj o stanju u Srbiji o kojem bi u maju trebalo da se glasa na plenarnoj sednici EP.
„Moj posao je da beležim, da razgovaram, da prikupljam informacije i da sugerišem politiku prema Srbiji… „Da bi slika o Srbiji bila bolja, to je pre svega posao srpskih vlasti“, zaključio je .
(Beta)
Pratite Krstaricu na www.krstarica.com