Evropska unija, zaokupljena svojim problemima, nije viลกe u stanju da igra jaฤu ulogu u reลกavanju kosovskog problema. Nesposobnost Brisela posebno je ogolela Amerika, koja je, iznenada, sa dva konkretna i praktiฤna ekonomska poteza matirala EU i pokrenula stvari s mrtve taฤke.
โSve ove godine, od kada je teretย reลกavanja kosovskog pitanjaย sa UN pao na EU,ย Briselย je pokazao da nema politiฤke snage da taj proces dovede do kraja, odnosnoย da za njega pronaฤe reลกenjeโ, kaลพe za Sputnjik istoriฤar Saลกa Adamovicฬ.
O tome svedoฤi dug prekid u dijalogu Beograda i Priลกtine, koji je reลกila da prekine Amerika, taฤnije administracija njenog predsednika Donalda Trampa. Njegov izaslanik za mirovne pregovore Beograda i Priลกtine Riฤard Grenel prvo je inicirao pokretanje avio-linije Beograd-Priลกtina. Samo ลกto je potpisan ugovor o tome, Grenel je vecฬ stigao sa novom inicijativom, koja bi iย ลพeleznicom spojila Beograd i Priลกtinu. ล ta god mislili o njegovim predlozima, sigurno je da je pokrenuo proces koji je potpuno zakoฤen od kada je Priลกtina uvela takse.
Amerika ogolela nesposobnost Evropske unije u dva poteza
Adamovicฬ, meฤutim, podsecฬa da ni pre toga nije bilo niลกta bolje, jer se Briselski sporazum ne poลกtuje od kako je potpisan.ย Kulminacija evropske nesposobnostiย da reลกi ili pomogne u reลกavanju kosovskog problema bila je, kako kaลพe, kada je premijer privremenih institucija Kosova Ramuลก Haradinaj uveo stoprocentneย tarifeย na robu kupljenu u centralnoj Srbiji, a na to jeย izostala reakcija EU.
On ukazuje na to da od Brisela ni u narednom periodu ne treba imati oฤekivanja po ovom pitanju.
โEU, zaokupljena svojim problemima, nije viลกe u stanju da igra jaฤu ulogu u reลกavanju kosovskog problema. EU u narednim godinama ฤeka svojevrsni unutraลกnji dijalog, u toku kog cฬe morati da razmisli u kom pravcu treba da ide i, bez obzira ลกto je EK proklamovala plan da bude u mnogome viลกe geopolitiฤki aktivna, mislim da su to u ovom trenutku samo puste ลพelje i da EU za to nije sposobnaโ, ocena je sagovornika Sputnjika.
On napominje da jeย Amerikaย reลกila da uzme uฤeลกcฬe u reลกavanju kosovskog pitanja i da je za vrlo kratko vremeย angaลพovala dvojicu diplomataย sa zadatkom da utiฤu na nastavljanje razgovora Beograda i Priลกtine. Pored Grenela, koga je imenovala Bela kucฬa, tu je i Metju Palmer, predstavnik ameriฤkog Ministarstva spoljnih poslova.
โI na tom primeru se vidi da SAD i po pitanju reลกavanja problema na Kosovu imaย dve linijeย โ jedna je ameriฤke โduboke drลพaveโ, a druga je linija predsednika Trampa. Izgleda da je vecฬu aktivnost pokazao Grenel, koji vaลพi za Trampovog lojalistu, i sa dva predloga koji podrazumevaju regulisanje saobracฬaja izmeฤu Beograda i Priลกtine pokazao je da ima zaista ozbiljnu nameru da otkoฤi dijalog koji dugo vremena tapka u mestuโ, kaลพe Adamovicฬ.
Sa Grenelom dobili pristup Trampovoj administraciji
Reakcija โduboke drลพaveโ je usledila u vidu otvorenog pisma predsedavajucฬeg Komiteta za spoljne poslove Predstavniฤkog doma ameriฤkog Kongresa Eliota Engela, koji je poznati albanski lobista.
โOn je upozorio da se Srbiji ne moลพe tolerisati vojnotehniฤka saradnja sa Rusijom i da se od Srbije mora zahtevati priznavanje (samoproglaลกene) nezavisnosti Kosova, ฤime je jasno stavio do znanja da iza Kosova i dalje stoji ameriฤka โduboka drลพavaโโ, kaลพe sagovornik Sputnjika.
On, meฤutim, smatra vaลพnim to ลกto jeย angaลพovanjem ambasadora Grenelaย za reลกavanje kosovskog pitanjaย Srbija dobila pristup Trampovoj administraciji.
โOvo je, naravno,ย dobar momenat za Srbiju, ali i dalje Srbija mora da koristi svaku priliku da igra i aktivno i veoma strpljivo, jer cฬe, kako vreme prolazi, srpska pozicija biti sve jaฤa. Ne treba ลพuriti, treba biti aktivan i strpljiv i poboljลกavati svoj poloลพaj. Sa druge strane, dobro je ลกto sada direktno razgovaramo sa Trampovom administracijom i ลกto je Tramp zaobiลกao Stejt departmentโ, miลกljenja je ovaj istoriฤar.
Na pitanje da li se mogu oฤekivati i novi potezi Grenela ili Trampove administracije po pitanju Kosova, Adamovicฬ odgovara da je ovo samo novi poฤetak jednog procesa koji bi ipak mogao da donese najavu reลกenja.
โNisam siguran da se do nekakvog odluฤujucฬeg reลกenja moลพe docฬi vecฬ ove godine ili do predsedniฤkih izbora u Americi. Ali to nije ni vaลพno, reลกavanje tog problema nije trka na 100 metara, treba da istrฤimo svojevrsni politiฤki maraton da bismo doลกli do reลกenja povoljnog za Srbijuโ, istiฤe sagovornik Sputnjika.
Grenelove inicijative u oba sluฤaja su imale i usloveย โ daย Priลกtina odustane od taksi, a da Beograd viลกe ne agituje kod zemalja koje su priznale samoproglaลกenu nezavisnost Kosova da odustanu od toga, u ฤemu je do sada bio veoma uspeลกan. Predsednik Srbije mu je odmah rekao da je za Beograd neprihvatljivo povlaฤenje paralele izmeฤu taksi i povlaฤenja priznanja, a Grenel je, pak, stavio do znanja da je, umesto na politiku, fokusiran iskljuฤivo na ekonomiju.
Ekonomska dobrobit nesporna
Za urednicu โEkonometraโ i magazina โBiznisโ Radojku Nikolicฬย nesporna je ekonomska dobrobit Grenelovog predloga. Ona objaลกnjava da na to upucฬujuย podaci o ลกtetiย koju su generalnoย prouzrokovale priลกtinske takseย na robu kupljenu u ostatku Srbije.
Onog momenta kada je zbog taksi stala trgovina, izgubili smo viลกe od 400 miliona evra godiลกnje zbog nemogucฬnosti da robu plasiramo na podruฤje Kosmeta, a taj kolaฤ su drugi podelili izmeฤu sebe.
โAlbanija je za 60 odsto povecฬala plasman svoje robe na Kosovo, Severna Makedonija za 53 odsto, Turska za 35 odsto , a na ฤetvrtom mestu je Nemaฤka, koja je za 24 odsto povecฬala plasman robeโ, precizirala je Nikolicฬeva za Sputnjik, pozivajucฬi se na podatke objavljene u Priลกtini.
Najvecฬu cenu taksi su, kako smatra, ipak platili potroลกaฤi, koji su se prvo suoฤili sa nestaลกicom raznih proizvoda, a onda i sa njihovom viลกom cenom.
โUvek kada se novi proizvod pojavi kao supstitut u nekim vanrednim okolnostima, on dobije novu cenuโ, napominje urednica dva ekonomska ฤasopisa.
โNema sumnje da je znaฤajno svako infrastrukturno povezivanje koje se odnosi na bolju mogucฬnost kretanja stanovniลกtva i na trgovinsku razmenu, ลกto je elementarni uslov savremenog naฤina ลพivljenjaโ, kaลพe Nikolicฬeva za Sputnjik.
(Sputnjik)
Pratite Krstaricu na www.krstarica.com