Tačan broj birača koji su bili izloženi političkom pritisku teško je utvrditi, jer se pritisci dešavaju svakodnevno, a ne samo uoči izbora, pokazalo je istraživanje nevladine organizacije Crta.
Predstavnici Crte su na današnjoj tribini „Čaj protiv političkih pritisaka“ u Nišu, naveli da je normalizacija političkih pritisaka u svakodnevnom životu dovela do zabrinjavajuće opšte slike društva teško nagriženog političkom korupcijom i nepoverenjem građana u institucije koje bi morale da štite zakone, saopštila je ta organizacija.
Pritisci su, kako su dodali, posebno rasprostranjeni u javnom sektoru, u javnim preduzećima i ustanovama, organima lokalnih samouprava, ali ni preduzetnici i zaposleni u privatnom sektoru „nisu imuni na njih“.
„Pritisci se najčešće sprovode po centralizovanom sistemu, i to hijerarhijski, jer se pozicije moći koriste za ispunjavanje partijskih potreba i ciljeva“, rekli su iz Crte.
Prema njihovim rečima, „zadaci“ obično dolaze direktno od najvišeg rukovodstva stranke i prenose se dalje do rukovodioca u javnom sektoru, vlasnika privatnih firmi i pojedinaca.
Osim aktivnosti vezanih za obezbeđivanje sigurnih glasova, kako su naveli iz Crte, mehanizmi pritisaka obuhvataju i kontrolu nad privatnim životom pojedinca.
(Beta)
Pratite Krstaricu na www.krstarica.com