Uprkos očekivanjima da će izneti konačan predlog za rešenje kosovskog čvora, predsednik Srbije Aleksandar Vučić prilikom posete južnoj pokrajini izjavio je da dogovora nema jer u Prištini nema sagovornika koji bi bio pouzdan i stabilan.
Nekadašnji ministar inostranih poslova i ambasadora Jugoslavije u Ujedinjenim nacijama Vladislav Jovanović za Sputnjik kaže da je poseta predsednika Kosovu i Metohiji daleko od istorijske, kako je najavljivana, jer nije rešila enigmu pred kojom smo mesecima. Nažalost, predsednik očigledno nije bio u prilici da iznese svoj predlog za konačno rešenje problema, kaže Jovanović.
„Teško je reći zašto, da li zato što ne postoji nikakvo ’razgraničenje‘, to je inače pojam koji mi smeta, jer pretpostavlja uređivanje granice između dveju međusobno priznatih država. Teško je reći da li je bilo očekivanja da će doći do nekog kompromisa, da je bio jako blizu, ali se izmakao, bilo s koje strane, sa albanske ili sa Zapada, a treća mogućnost je da to rešenje možda ipak postoji, ali da nije trenutak da se sada obznani“, kaže Jovanović.
On dodaje da, ako je poslednja pretpostavka tačna, ona bi mogla da se veže za požurivanje sa Zapada da do sporazuma, takozvane sveobuhvatne normalizacije odnosa dođe. To su poruke koje smo poslednjih meseci neprekidno slušali, Zapad je insistirao na tome da do rešenja dođe što pre, podseća Jovanović.
„Kao da oni imaju konture takvog rešenja, ali ga još nisu saopštili našoj strani ili su ga saopštavali u delovima, da provere kakve su naše reakcije. A kad su videli da one nisu najsrećnije, onda su to stopirali do daljega. Mi još ne znamo šta se iza brda valja, tako da se i predsednik našao u situaciji da ne može ništa da kaže, jer stvarno ništa nema u rukama, čak i ako je ova treća spekulacija na neki način vidljivija, utoliko što Zapad insistira da do rešenja dođe što skorije, kroz dva meseca ili najviše kroz godinu dana“, ocenjuje Jovanović.
Dodaje da je predsednikovo obraćanje u suštini bilo koherentna repeticija osnovnih elemenata njegovog viđenja naše prošlosti, sadašnjosti, ali i budućnosti koja mora biti okrenuta rešenju koje bi osiguravalo trajni mir i bezbednost za Srbe na Kosovu i Metohiji, ali za i celu Srbiju.
Jovanović ocenjuje da je predsednik Vučić ukazivanjem na to da imamo obavezu da razgovaramo, te da će neko u narednih deset ili dvadeset godina morati da postigne dogovor sa Albancima, pokazao da i sam postaje pomalo nesiguran u to da li je takvo rešenje uopšte vidljivo i da li je u konturama koje je video i promovisao poslednjih nedelja ili u nekim drugim.
„Ako bi nam se i dopustio taj duži period od deset ili dvadeset godina, u neumornom traganju za takvim rešenjem koje bi bilo kompromis, zadovoljavalo dve strane, ne potpuno, ali do određene mere, onda bismo apstrahovali razvoj kao takav. U narednih deset godina u međunarodnim odnosima može mnogo toga da se dogodi u vezi sa situacijom na Balkanu, u odnosima između Istoka i Zapada, koji se u ovom trenutku aktuelno prelamaju preko Balkana, te stvari kao da se ne uzimaju u obzir“, kaže ovaj iskusni diplomata.
On dodaje da je promena odnosa na međunarodnoj sceni elemenat koji i te kako može da utiče na proces dogovaranja o kompromisu, koji je neophodan.
„Te okolnosti će biti stalno prisutne, a međunarodne okolnosti se razvijaju ubrzanim tempom, ne treba da zaboravljamo da će one sigurno uticati i na to u kom pravcu će se kretati napor ka kompromisu kroz dijalog između Srba i Albanaca“, zaključuje Jovanović na kraju razgovora za Sputnjik.
(Sputnjik)
Pratite Krstaricu na www.krstarica.com