Austrijski list „Standard“ piše da i Evropska unija, Rusija, Kina, SAD i Turska koriste trgovinu i politiku, kako bi učvrstili uticaj na Balkanu.
Navodi se da Rusija ne želi da Makedonija uđe u NATO i da zbog toga nastoji da podrije istorijski sporazum Grčke i Makedonije o rešenju spora oko imena. Podseća se da je makedonski premijer Zoran Zaev nedavno objavio da su grčki biznismeni, simpatizeri „ruske stvari“, pokušali da podmite ljude da izazovu nasilje u Makedoniji.
Bečki list piše da su službenici ruske Ambasade u Atini čak pokušali novcem da privole političare, poslovne ljude i monahe na Atosu da deluju protiv rešenja pomenutog spora oko imena i podseća da je Atina u julu proterala te diplomate, nakon čega je i Moskva pokušala da protera grčke diplomate, a Atina je posle toga povukla ambasadora iz Moskve.
Dnevnik navodi da analiza investicija i odnosa pokazuje da su države jugoistočne Evrope odavno duboko povezane sa EU, pri čemu je i dalje najjači politički uticaj Zapada. Navodi se da mnoge zemlje ipak nisu u EU, a Rusija pokušava da iskoristi taj vakuum, da bi ostvarila uticaj iz geopolitičkih razloga.
Direktor Centra za jugoistočnu Evropu na Univerzitetu u Gracu Florijan Biber za „Standard“ kaže da su to omogućili nedostatak angažovanja EU i ambivalentan stav SAD.
„Rusija koristi slabost drugih“, navodi Biber.
On ocenjuje da rusko delovanje u Grčkoj ipak svedoči o sve većoj nervozi Moskve, prenosi Tanjug.
„U slučaju implementacije sporazuma Grčke i Makedonije i normalizacije odnosa Srbije i Kosova, Rusija bi izgubila važne adute. Ostala bi još samo Bosna za izazivanje nevolja“, tvrdi Biber.
„Standard“ piše da se u Bosni i Hercegovini to ometanje odavno i prilično snažno oseća i iznosi tvrdnju da je Putinov najbolji vazal na Balkanu predsednik Republike Srpske Milorad Dodik, koji prema ovom listu čini sve da spreči integraciju BiH u NATO ili EU.
Međutim, dnevnik navodi da je u BiH aktivna i turska Vlada. Navodi se da se putem medija kao što su „Stav“, „Faktor“ i novinska agencija „Anadolija“ sprovodi hajka na pristalice propovednika Fetulaha Gulena i podseća da je prilikom najnovije posete turskog predsednika Sarajevu u maju Izetbegović izjavio da je Erdogana poslao „Alah“.
Navodi se da Turska u BiH finansira pre svega obnavljanje džamija i vrši kulturnopolitički uticaj, a da je Kosovo još podložnije uticaju Ankare.
Austrijski list podseća da je turska obaveštajna služba u martu otela u Prištini šest turskih državljana bliskih Gulenovom pokretu Hizmet.
Navodi se da Kina, koja se ekonomski intenzivno angažuje, vidi region u prvom redu kao faktor koji treba da joj omogući ulazak na zapadnoevropsko tržište.
(Sputnjik)
Pratite Krstaricu na www.krstarica.com