Sud u Strazburu je odbio da raspravlja o tužbi koju je protiv Hrvatske podneo bivši hrvatski fudbalski reprezentativac Josip Šimunić zbog uzvikivanja ustaškog pozdrava — „Za dom spremni“!
Sudeći po presudi Evropskog suda za ljudska prava, ustašama u Hrvatskoj je, izgleda, odzvonilo.
Šimunić je 19. decembra 2013. godine, nakon fudbalske utakmice Hrvatske i Islanda, uzvikivao: „Za dom!“, na šta mu je publika uzvraćala: „Spremni!“. Zbog viška „domoljublja“, Šimunića je kaznila i FIFA, zbog čega je izostao iz „momčadi“ na Svetskom prvenstvu u Brazilu 2014. godine.
Presudom suda je utvrđeno da „Za dom — spremni“ nije „stari hrvatski pozdrav“, kako revizionisti „povijesti“ često ističu, već da je reč o ustaškom, nacističkom pozdravu.
Istoričar Predrag Marković podseća da je ovo već drugi takav događaj, a prvi je bio kad su austrijske vlasti zabranile ustašku ikonografiju u Blajburgu.
Presuda Suda u Strazburu je dokaz da je konačno Evropa stala u odbranu svojih vrednosti, jer je jedan od temelja EU antifašizam, kaže za Sputnjik Marković i dodaje da će imati uticaja na Hrvatsku u tom smislu da će teško biti ubuduće zvanično podržavati fašistički pozdrav, jer ipak je Hrvatska članica EU.
„Na nekoj margini će ostati to ustaško ludovanje, ali je bitno da se ono smanji kad su u pitanju predsednica Republike ili premijer. Hrvatska predsednica je žena koja se školovala u Americi, a nije imala za jogurt. Znači, principijelnost joj nije jača strana, nego ona je koketirala sa tim ustaškim delom svoje javnosti uz, istovremeno, želju za pripadnošću EU. Prosto, te dve stvari su nespojive“, kaže Marković.
Komentarišući jedan od navoda Šimunića iz žalbe da ga je Hrvatska diskriminisala, jer „za razliku od njega, mnogi drugi nisu kažnjeni zbog uzvikivanja tog pozdrava“, Marković kaže da mu je taj argument glup.
„Njega su uhvatili. To je isto kao da kažete mnogo se krade, a samo mene su uhvatili. Utakmice se prenose i njegova egzaltacija ustaškim pozdravom ima mnogo veći uticaj nego Tompsonov koncert, ili neka druga priredba koja nema međunarodnu medijsku pokrivenost“, kaže Marković.
Kad je reč o uticaju presude na naučnu zajednicu u Hrvatskoj, Marković kaže da ona nema nikakav problem, jer niko iz zvanične akademske zajednice nije sklon rehabilitaciji ustaštva. Tome su skloni nekakvi publicisti, neki „mračni polusvet internet foruma i paraistoriografije“.
Istoričar dr Zlatko Hasanbegović, bivši ministar kulture u hrvatskoj Vladi, prema Markoviću, prosto mora da se dokaže da je Hrvat i zato ima tu povećanu revnost u zastupanju proustaških stavova.
Na pitanje da li će posle presude sudovi u Hrvatskoj žešće sankcionisati proustaške ispade, sagovornik Sputnjika kaže da to nije bitno, već je bitno da će od sada to „ustaško ludovanje biti međunarodni problem Hrvatske“.
„To je vrlo loše za imidž Hrvatske, a kako će oni to interno rešiti — to je njihova stvar“, zaključio je Marković.
(Sputnjik)
Pratite Krstaricu na www.krstarica.com