Češki predsednik Miloš Zeman pokvario je plan Velike Britanije i zapadnih zemalja da navodno trovanje dvostrukog špijuna Sergeja Skripalja pripišu Moskvi, time što je obelodanio da se nervnoparališuća supstanca A-234 proizvodila i skladištila u Češkoj.
„Proizvodili smo i skladištili ’novičok‘ (A-234), doduše u maloj količini. Znamo i gde i kada. Nećemo biti licemerni. Ne treba lagati o tome“, rekao je Zeman.
Ovo nije prvi put da je predsednik Češke odbio da bude na liniji Zapada i podrži fabrikovane teorije zapadnih političara. Njegove stavove i pokušaje da sačuva kakvu-takvu nezavisnost zemalja Centralne i Istočne Evrope, neslaganje sa politikom EU i kritike na račun pojedinih postupaka zapadnih sila, mnogi tamošnji mediji su tumačili kao „guranje prsta u oko“ Zapadu.
Evo kratkog podsećanja na izjave Miloša Zemana zbog kojih se ovaj 74-godišnji političar velikog iskustva i obrazovanja, kojeg narod obožava a elite ne podnose, neće još dugo naći na zapadnoj listi omiljenih istočnoevropskih lidera.
O debilima i greškama
Zapad je potpuno promenio Bliski istok ušavši u Irak, Libiju i sada u Siriju, rekao je aprila ove godine predsednik Češke na državnom radiju F1.
On je naveo da su zapadne države ušle u Irak pod izgovorom da država ima oružje za masovno uništenje koje nije pronađeno. Zeman je naglasio da Zapad nije izvukao nikakve zaključke i umešao se u unutrašnje stvari Libije, a sada u toj zemlji nema Vlade i preko njene teritorije idu hiljade migranata u pravcu Evrope.
Zatim su zapadne države ušle u Siriju, dodao je Zeman, gde se vlada Bašara el Asada bori protiv islamskih ekstremista.
„Inteligentan čovek napravi jednu grešku i ne ponavlja je više. Čovek sa niskim koeficijentom inteligencije, to jest debil, pravi dve greške jednu za drugom. A šta reći za one koji prave istu grešku tri puta?“, rekao je Zeman.
Rusija nije pretnja
Početkom ove godine Zeman je kategorično odbacio navode da je Rusija uticala na jesenje parlamentarne ili na januarske izbore za predsednika Češke i ocenio da Rusija za njegovu zemlju ne predstavlja bezbednosnu pretnju, jer Češku štiti članstvo u Evropskoj uniji i u NATO.
Licemerna EU
Predsednik Češke izjavio je u septembru prošle godine „da su ekonomske sankcije uvedene Rusiji zbog aneksije Krima postale komične kada se EU pobunila protiv američkih sankcija Rusiji. Zeman je naglasio da rešenje vidi u ukidanju sankcija Rusiji, a kao ilustraciju koliko sankcije nisu nikad rešile nijedan problem naveo je primer američkih sankcija Kubi.
Već u novembru 2017. godine Zeman je ovu izjavu dopunio ocenom da EU pokazuje „licemeran pristup“ po pitanju antiruskih sankcija.
Nepromišljena EU
Juna prošle godine uzbunio je briselske zvaničnike rekavši da je izlazak Češke iz EU moguć i u teoriji i u praksi, a uslov je da „parlament usvoji predloženi zakon o raspisivanju referenduma“.
On je istakao da bi referendum podržao zbog toga što je snažni zagovornik direktne, a ne predstavničke demokratije, ali je dodao da bi glasao protiv izlaska iz EU.
Oktobra prošle godine Zeman je izjavio je da, uprkos svim primedbama na neke korake EU koji su „nepromišljeni pa čak i besmisleni“, Unija jeste sudbina Češke.
Kosovo
Na samitu šefova država Višegradske grupe u Seksardu na jugozapadu Mađarske predsednik te zemlje Janoš Ader založio se za bržu integraciju zemalja Zapadnog Balkana u Evropsku uniju. Zeman je međutim podsetio da nisu sve države EU priznale Kosovo i da i on deli njihovu rezervisanost.
Dvostruki aršini
Povodom referenduma u Kataloniji, Zeman je izjavio da se međunarodna zajednica rukovodi dvostrukim aršinima kada je prihvatila kršenje teritorijalnog integriteta Srbije i prihvatila otcepljenje Kosova, a istu stvar na Krimu nazvala nelegalnom aneksijom od strane Rusije, dok je protiv nezavisnog Kurdistana.
Unija ne čuva spoljašnje granice
Evropskoj uniji Zeman je zamerio i to što nije u stanju da čuva svoje spoljašnje granice pred nelegalnom migracijom, a založio se i za to da Češka pređe na evro, ali „tek kada Grčka izađe iz krize i počne da otplaćuje svoje dugove kako ne bi morali da ih plaćaju češki poreski obveznici, ili onda kada EU zbog neplaćenih dugova Grčku izbaci iz evrozone“.
Savijanje kičme
Češki predsednik nije se libio da kaže da je uveren da je dolazak migranata u Evropu organizovan.
On je upozorio da „ako Češka savije kičmu i popusti ucenama EU da primi muslimanske izbeglice, od nje će se tražiti sve više“.
Kako ja naveo, „kada neka zemlja odustane od svog prava da odlučuje koga će primiti na svoju teritoriju, ostaje bez suvereniteta“.
(Sputnjik)
Pratite Krstaricu na www.krstarica.com