Medjunarodni evropski pokret pozvao EU da reaguje na slabljenje demokratije u Srbiji

Medjunarodni evropski pokret (EMI) pozvao je danas Evropsku uniju (EU) da reaguje na slabljenje demokratije u Srbiji i pokrenuo onlajn peticiju „Demokratija u Srbiji je u opasnosti – EU mora da reaguje“.

Panevropska mreลพa sa sediลกtem u Briselu konstatovala je da posle viลกegodiลกnjeg „stabilnog opadanja evropskih, demokratskih normi, trenutni politiฤki nemiri koji su zahvatili Srbiju nisu simptom zdravstvene krize veฤ‡ rezultat dubljih, dalekoseลพnijih strukturnih i demokratskih nedostataka u zemlji“ i pozvala EU da uloลพi napor i osigura da Vlada Srbije ispuni svoje odgovornosti u kontekstu pregovora o pristupanju.

Od poฤetka pandemije, reลพimi u Evropi i ลกirom sveta koristili su krizu za kompromitovanje demokratskih principa.

Nedavni dogadjaji u Srbiji u skladu su s tim trendom i negativno utiฤu na demokratiju i gradjansku sferu u zemlji koja je vecฬ duลพe na putu ka ฤlanstvu u Evropskoj uniji, ali gde demokratija vecฬ godinama posrฤ‡e, navodi se u saopลกtenju EMI koje je preneo Evropski pokret u Srbiji (EPuS) kao njen ฤlan.

EMI koji okuplja viลกe od 80 organizacija, navodi da je upravljanje zdravstvenom krizom u Srbiji pokrenulo mnoga pitanja i da je „odluka Vlade Srbije da odrลพi velike javne dogadjaje i nastavi sa nacionalnim izborima, u jeku zdravstvene krize, zbunila mnoge i uฤinila da vraฤ‡anje drakonske mere zatvaranja odmah nakon izbora, izgleda politiฤki motivisano“.

Uz ocenu da je poverenje veฤ‡ bilo naruลกeno, a da sada vlada i sumnja da su vlasti manipulisale podacima o broju inficiranih i smrtnih sluฤajeva uzrokovanih KOVIDOM-19, EMI istiฤe da je „u takvoj atmosferi osnovno pravo gradjana da pozovu svoju vladu na odgovornost“.

Talas protesta koji su pokrenuli mladi i pridruลพili se gradjani svih slojeva, manifestacija je ลพelje gradjana Srbije da izraze svoju legitimnu zabrinutost zbog postupaka Vlade u odgovoru na pandemiju i njihovo pravo na protest ne bi trebalo da bude uskracฬeno, niti se sme odgovoriti nasiljem, ocenjuje se u tekstu.

U saopลกtenju se upozorava da „pokuลกaj ucฬutkivanja demonstranata i novinara upotrebom sile predstavlja krลกenje osnovnih prava“, ali i da, „na isti naฤin, sloboda protesta ne sme biti ugroลพena namerom malobrojnih demonstranata da to pravo iskoriste upotrebom nasilja“.

Uz konstataciju da posle viลกegodipnjeg „stabilnog opadanja evropskih, demokratskih normi, sadaลกnji politiฤki nemiri koji su zahvatili Srbiju, nisu simptom zdravstvene krize, veฤ‡ rezultat dubljih, dalekoseลพnijih strukturnih i demokratskih nedostataka u toj zemlji“, EMI dodaje da je nuลพno da mere koje je Vlada Srbije usvojila tokom vanredne situacije, budu proporcionalne pretnji koju kriza predstavlja i da poลกtuju demokratske vrednosti.

Gradjanima je potrebna otvorenost u vezi sa odlukama koje ih se direktno tiฤu, i ลพele da budu ukljuฤeni u odgovor na zdravstvenu krizu koja je koลกtala previลกe ลพivota. Civilnom druลกtvu i medijima treba dati snaลพnu, nezavisnu ulogu u nadgledanju puta zemlje ka oporavku, traลพi se u tekstu.

Pored pandemije, ukazuje EMI, demokratske i strukturne reforme koje cฬe obezbediti inkluzivno i transparentno odluฤivanje, uz podrลกku nezavisnih medija i omogucฬavanje dijaloga s civilnim druลกtvom, od vitalnog su znaฤaja za vracฬanje poverenja gradjana i zadrลพavanje na „putu ka evropskoj buducฬnosti“.

Transformativna snaga evropskih integracija u osnovi sadrลพi potrebu poลกtovanja vladavine prava i osnovnih demokratskih principa u Srbiji, u skladu sa osnovnim vrednostima EU koja mora osigurati da Vlada Srbije ispuni svoje odgovornosti u kontekstu pregovora o pristupanju.

Takodje, EU kao i njene institucije i drลพave ฤlanice i nedrลพavni akteri, moraju uloลพiti snaลพniji i fokusiraniji napor da podrลพe i promoviลกu evropske vrednosti i osnovna prava u drลพavama ฤlanicama i zemljama kandidatima.

Medjunarodni evropski pokret je osnovan 1948, posle Evropskog kongresa u Hagu. Ima viลกedecenijsku tradiciju i uticaj na politiฤke aktere u Evropi, navodi EPuS.

Evropski pokret u Srbiji ฤlan je Medjunarodnog evropskog pokreta od 1993. godine.

(Beta)

Pratite Krstaricu na www.krstarica.com