Najveći bezbednosni rizik Srbije je nerešen status južne pokrajine i njena jednostrano proglašena nezavisnost, upozorava načelnik Generalštava Vojske Srbije general Ljubiša Diković, te najavljuje da će biti formirane posebne jedinice specijalaca za krizne situacije.
„Terorizam je svetski neprijatelj broj jedan, koji pođednako preti i nama. Formiraćemo zato opremljene, obučene i efikasne oružane snage, koje će biti snažan faktor odvraćanja u svim bezbednosnim izazovima“, rekao je Diković u intervjuu za sutrašnje „Večernje novosti“.
On je naglasio da je Vojska Srbije potpuno spremna da zaštiti svoje građane od svih pretnji i opasnosti.
Na pitanje šta podrazumeva bolja organizacija snaga za brzo reagovanje, Diković podseća da je nekada postojao korpus specijalnih jedinica, koji je rasformiran 1999. godine.
„Za rešavanje svih bezbednosnih izazova danas su nam preko potrebne snage koje mogu da za rekordno kratko vreme reše problem i spreče njegovo širenje“, rekao je Diković.
Na Balkanu postoji veliki rizik od izazivanja sukoba, upozorio je on, te je naveo da je važno da Srbija raspolaže jedinicama koje mogu da efikasno reaguju u kriznim situacijama.
„Napravićemo zato veću formaciju ovih snaga. Biće najbolje opremljene i podržane helikopterskim jedinicama. To je i razlog za nabavku helikoptera, koje ćemo naoružati i opremiti za borbena dejstva“, rekao je Diković.
Istovremeno je izrazio želju da će Srbija nabaviti PVO sisteme, „ali samo prema potrebama“. Plan je, dodao je, da se uz sistem „Neva“ i modernizaciju raketa „kub“ nabavi i neki od modernijih raketnih sistema.
„Naš cilj je da uvek budemo spremni da zaštitmo vazdušni prostor Srbije u miru, ali i da se osposobimo za nanošenje udarca potencijalnom agresoru“, rekao je Diković.
On je naglasio da je predsedniku Srbije Aleksandru Vučiću stalo do toga da Srbija ima odlično opremljenu i obučenu vojsku spremnu da odgovori na svaki pokušaj ugrožavana bezbednosti građana.
Povodom najave masovne stanogradnje za pripadnike sektora bezbednosti, Diković smatra da će izgradnja 30.000 stanova biti snažan stimulans za sve koji planiraju da se zaposle u Vojsci Srbije, ali i da će rešiti jedan od najvećih problema vojske.
„Ne smemo dozvoliti da ljudi iz sistema odbrane napuštaju vojsku bez krova nad glavom. Izgranja stanova, uz porast zarada i poboljšanje sveukupnog statisa učiniće nas ponovo poželjnim poslodavcem među mladim i ambicioznim ljudima“, rekao je Diković.
Komentarišući to što je nedavno na Vojnoj akademiji rekao da nije verovao da će doći vreme da se otvoreno i iskreno govori o ratu 1999. godine, Diković je ponovio da ni on ni njegove kolege oficiri nisu očekivali da će moći javno da o tome govore, čak ni u naučnim ustanovama.
„Zaista nisam verovao ni da ću dočekati da država na najvišem nivou podigne spomenik vojniku koji je dao život u odbrani zemlje. To sam međutim doživeo u Debeljači, gde je otkrivena bista junaku sa Košara, Tiboru Cerni“, rekao je Diković.
Naglasio je da je obaveza „svih nas“ prema poginulima da ih se sećamo „jer su izgubili život boraći se za slobodu i opšti boljitak“.
„Imati ljude koji su se borili protiv NATO i koji raspolažu tim iskustvom, a ne preneti ga na mlađe koji se bave istim zanatom – bila bi velika šteta. Ta vrsta znanja, uostalom, važna je i stranim zemljama koje se i danas interesuju o metodama naše borbe protiv NATO“, ukazao je Diković.
(Tanjug)
Pratite Krstaricu na www.krstarica.com