Kosovo, i pored stava iz Evropske unije da neće komentarisati prištinsku platformu za nastavak pregovora sa Beogradom, sada koristi moguću suspenziju taksi kao razlog da Beograd ipak dovede za pregovarački sto i tako na perfidan način pokuša da uvuče i Beograd i EU u drugačiju fazu pregovora.
Takse od sto odsto na robu iz Srbije, koje je Priština uvela Beogradu pre tri meseca, blokirale su pregovore u Briselu, ali su kosovskim liderima omogućile da taj period iskoriste da konsoliduju redove oko daljeg nastupa u dijalogu. Epilog je platforma koja celu priču prebacuje iz neutralnih pregovora u statusne. Iz ove perspektive, čini se da je upravo ovo i bio cilj Prištine, jer zbog čega bi kosovski ministar spoljnih poslova Bedžet Pacoli, samo dva dana po usvajanju Platforme, rekao da bi razgovori trebalo da budu nastavljeni i to tokom iduće nedelje, a da bi takse mogle biti suspendovane — upravo na tom sastanku.
Utisak je, dakle, da Priština pod maskom taksi pokušava da Beograd dovede za pregovarački sto i tako na perfidan način pokuša da uvuče i Srbiju i EU u drugačiju fazu pregovora, odnosno, onu koja je predviđena kosovskom platformom.
Da li Priština sprema novu zamku Beogradu?
Dr Jelena Vukoičić, docent na Fakultetu političkih nauka, uopšte nema sumnju da Priština namerava ovom potezom da ponovo Srbiju dovde u pat-poziciju.
„Od početka briselskog dijaloga mogli smo da vidimo licemerno ponašanje i Brisela i Vašingtona, što je moglo i da se očekuje, s obzirom na to da su neke države EU bile i ostale glavni sponzori kosovske nezavisnosti. I ovo što se sada radi samo predstavlja kontinuitet te politike u kojoj se Beograd stavlja pred svršen čin, da pristane na pregovore, iako iza njih u stvari stoji jedna skandalozna platforma, a ako ne pristane da ode na pregovore — biće optužen za opstrukciju“, uverena je dr Vukoičić.
To bi, dodaje ona, dovelo sigurno do agresivnije politike Zapada prema nama, ali i od strane Prištine, jer sve je sinhronizovano tako da se Beograd primora da prizna Kosovo.
„Sve što se dešava ide u pravcu toga. Na Zapadu prosto nema nikakvog sluha za nacionalne interese Srbije, ako izuzmemo blaga kolebanja u američkoj administraciji. Što se tiče EU, ona je tako pasivna da od nje nema šta da očekujemo“, mišljenja je dr Vukoičić.
I pored toga što bi Srbija bila izložena riziku, ukoliko ne bi otišla na pregovore ako budu zaista zakazani, dr Vukoičić smatra da ne bi trebalo da idemo.
„Jer je to jedna otvorena prevara. Nažalost, mislim da će pritisci sa Zapada rasti bez obzira šta Beograd uradi. Bojim se i da će se desiti neka eskalacija situacije na Kosovu. To bi mogao da bude upad Albanaca na sever“, kaže dr Vukoičić.
Prema njenim mišljenju, Srbija bi sada trebalo da uzvrati istom merom i da napravi svoju platformu za nastavak pregovora u kojoj bi se istakli ciljevi.
„Ne vidim zašto to sada ne bi uradio i Beograd. Pa onda da vidimo da li bi Albanci to prihvatili“, predlaže naša sagovrnica.
Portparolka u Evropskoj komisiji Maja Kocijančič rekla je da Evropska unija „ne komentariše stavove pojedinih strana“ u dijalogu Beograd—Priština i traži da vlasti u Prištini ukinu carine od 100 odsto na robu iz Srbije. Ukidanjem takse, rekla je ona, pregovorima bi se došlo do sveobuhvatnog pravno obavezujućeg rešenja odnosa Srbije i Kosova.
(Sputnjik)
Pratite Krstaricu na www.krstarica.com