Moskva poziva pokrovitelje Prištine da urazume rukovodstvo kosovskih Albanaca, izjavila je portparolka Ministarstva spoljnih poslova Rusije Marija Zaharova.
„Mora se konstatovati da Kosovo ostaje glavni izvor nestabilnosti, potencijala za sukob u regionu. Ova teritorija je praktično nekontrolisana. Ona nije samo izvor nestabilnosti, već i potencijalno opasna, nekontrolisana teritorija u centru Evrope. Nadamo se da će pokrovitelji Prištine, koji se na Balkanu ne vode interesima zemalja i naroda koji tamo žive, već sopstvenim interesima, iskoristiti uticaj koji imaju kako bi urazumili kosovsko-albansko rukovodstvo, jer bi u suprotnom posledice mogle biti nepredvidive“, istakla je Zaharova na brifingu.
„Hapšenje i premlaćivanje ruskog državljanina, službenika UN koji ima diplomatski imunitet, svedoči o atmosferi potpune nekažnjivosti u pokrajini, apsolutnom nepoštovanju međunarodnog prava i normi civilizovane međunarodne komunikacije. Rusija će nastaviti pažljivo da prati napredak istrage o incidentu i insistiraće na kažnjavanju počinilaca kroz čitav lanac komandovanja“, dodala je ona.
Specijalne jedinice policije samoproglašenog Kosova započele su akciju na severu srpske pokrajine u utorak ujutro pod izgovorom borbe protiv organizovanog kriminala. Kosovski policajci su upali na sever Kosova i Metohije u desetak oklopnih vozila. Lokalni Srbi su postavili barikade na putevima u Kosovskoj Mitrovici i Zubinom Potoku i sukobili se sa policijom. Došlo je i do pucnjave.
Više ljudi je povređeno, uključujući trojicu policajaca, jednog novinara i dva pripadnika Ujedinjenih nacija, od kojih je jedan državljanin Rusije Mihail Krasnoščekov, koji je zatim hospitalizovan i oslobođen. Kosovska policija je saopštila da je tokom akcije privela 19 svojih pripadnika, a vlasti Srbije su prijavile devet pritvorenih državljana. Predsednik Srbije Aleksandar Vučić podigao je Oružane snage i Ministarstvo unutrašnjih poslova Srbije u stanje pune borbene gotovosti.
Kosovske albanske strukture su u Prištini u februaru 2008. godine jednostrano proglasile nezavisnost od Srbije. Vlasti Srbije su pod pritiskom Brisela i zbog približavanja regiona sa Evropskom unijom, kao i zbog olakšavanja života srpskog stanovništva u pokrajini, 2011. godine bile prinuđene da započnu pregovore o normalizaciji odnosa sa kosovskim Albancima, uz posredovanje EU.
(Sputnjik)
Pratite Krstaricu na www.krstarica.com