Odluka srpskih vlasti da se obustavi dijalog između Beograda i Prištine neće imati većih posledica po položaj srpske delegacije u Briselu, štaviše predstavlja dobar potez Beograda kako bi se skrenula pažnja i Evropskoj uniji i Americi da Srbija nije spremna da pregovara pod bilo kakvim uslovima i po bilo koju cenu, smatraju analitičari.
Tu odluku je saopštio direktor Kancelarije za Kosovo i Metohiju Marko Đurić neposredno nakon što je postalo poznato da je Oliver Ivanović podlegao povredama i preminuo u bolnici u Kosovskoj Mitrovici. On je uslovio da nastavka razgovora u okviru Briselskog dijaloga neće biti dok ne budu objavljeni rezultati istrage.
„Ubice moraju da budu pronađene kako bismo mogli da idemo napred i da gradimo normalne odnose. Ne pada nam na pamet da pred ovime žmurimo i ćutimo. Oni su ćutali na izjavu Kadrija Veseljija dan pre ubistva i na pretnje ratom, na paljenja srpske imovine, sena i kuća nedelju dana pre toga, dan za danom, na sve što se dešava vezano za Specijalni sud“, rekao je Đurić.
Politički analitičar Dragomir Anđelković ovaj potez Beograda tumači kao pokušaj da se pitanje ubistva Olivera Ivanovića internacionalizuje, jer bi, da je kojim slučajem proces pregovora nastavljen, to bila, kako tvrdi, lokalna stvar.
U tom slučaju bi, kako kaže, svakako izvesna pažnja globalnih medija bila posvećena atentatu, ali na tome bi se završilo — ovako je Srbija povezala ubistvo Ivanovića sa procesom pregovora i na taj način izvršila pritisak, kako na zapadni deo međunarodne zajednice, tako i na privremene institucije na Kosovu i Metohiji da ozbiljnije pristupe tom slučaju.
Iako Anđelković tvrdi da je malo verovatno da će se to dogoditi, Srbija svakako mora da iskoristi trenutak da insistira na tome, kao i da postavi pitanje šta je sve dosad urađeno, budući da su ustupci činjeni isključivo sa strane Srbije, dok sa druge strane nikakvih ustupaka u praksi nije bilo — ni Zajednica srpskih opština nije realizovana, a ništa nije učinjeno ni na povećanju bezbednosti Srba.
Govoreći o posledicama izlaska srpske delegacije iz briselskih pregovora, Anđelković objašnjava da naša delegacija nije formalno izašla, već da je pregovore zamrzla, odnosno napustila ih je privremeno, ali to ne bi trebalo da ima većih posledica po Srbiju.
Na ovaj način, ukazuje on, Srbija skreće pažnju i Evropskoj uniji i Americi da nije spremna da pod bilo kakvim uslovima i po bilo koju cenu pregovara. Naprosto, objašnjava Anđelković, ovo je sad tačka kad Beograd mora da ozbiljnije pokrene i pitanje svega što je dosad urađeno, odnosno nije urađeno, to jest, zašto je Albancima tolerisano da sve što obećaju ne realizuju.
Upitan da li bi međunarodna zajednica mogla da primora Srbiju, uprkos odluci Beograda da neće nastaviti pregovore dok se svi uslovi po pitanju sprovođenja istrage o ubistvu Ivanovića ne ispune, Anđelković kaže da tako nešto Zapadu nije strano, stoga treba biti obazriv.
„Zapadni deo međunarodne zajednice uvek može da primeni strašan nivo pritisaka, u krajnjoj liniji to se dogodilo i 1999. godine, kada je Srbija bombardovana, te su je primorali da povuče vojsku sa Kosova. Dakle, mogu sve da urade ako hoće, ali nije međunarodna zajednica samo Zapad, sad ipak imamo i ojačalu Rusiju i očekivano je da Moskva podrži Beograd u ovoj stvari“, zaključuje Anđelković.
(Sputnjik)
Pratite Krstaricu na www.krstarica.com