Ramuš Haradinaj ima vlast, ali nema moć. S druge strane, Tači ima moć, ali ima ograničenu vlast. Samim tim što ima moć, znači i da ima ljude koji su u svim važnim strukturama. Međutim, to ne znači da će uspeti da skloni svog najvećeg političkog rivala.
Pritajeni sukob dva najjača kosovska Albanca oko političke premoći zaista bi mogao u Prištini da izazove do sada najveću krizu od jednostranog proglašenja nezavisnosti takozvane države Kosovo.
Da li će političku pobedu odneti Hašim Tači, koji je zbog hladne glave pri donošenju odluka tokom sukoba na Kosovu i zadobio nadimak „Zmija“ ili Ramuš Haradinaj, njegov ljuti rival još iz perioda kad su se borili za prevlast u terorističkoj OVK, presudiće po svemu dva čoveka — Kadri Veselji i Bedžet Pacoli.
Posle niza političkih trzavica i pokušaja da se Haradinajeva vlada predstavi kao nesposobna i zavisna od Srba, dva poslednja događaja — deportacija turskih državljana bez znanja vlade i samo na osnovu naređenja Tačija, i akcija hapšenja Marka Đurića, direktora Kancelarije za Kosovo i Metohiju, takođe pod dirigentskom palicom „Zmije“ — potpuno su demolirali vladu Ramuša Haradinaja.
Tači je, podsećanja radi, pre oko godinu dana, zbog niskog rejtinga svoje stranke, faktički bio primoran da Haradinaju, čija je popularnost zbog hapšenja u Francuskoj po srpskoj poternici bila u opasnom usponu, dodeli mandat za sastav vlade, posle vanrednih parlamentarnih izbora. Od tada, pa do sada, stvari su se drastično promenile, pa je Tači izgleda ponovo spreman da bude jedini gospodar Kosova.
Politikolog iz Prištine Behljuju Bećaj za Sputnjik podseća da u svakoj, pa i u kosovskoj politici, postoje dve komponente.
„Imamo vlast i moć. Kod nas je trenutno situacija takva da Ramuš Haradinaj ima vlast, ali nema moć. S druge strane, Tači ima moć ali ima ograničenu vlast. Samim tim što ima moć, znači i da ima ljude koji su u svim važnim strukturama“, objašnjava Bećaj, smatrajući da je ovo dovoljno rečit odgovor na naše pitanje o političkom odnosu Tačija i Haradinaja.
Ne želeći da se dalje upušta u analizu da li Tači sve što radi, radi planski, kako bi srušio Haradinajevu vladu, naš sagovornik je samo kratko rekao da je „Haradinaj sam sebe srušio onog momenta kada je preuzeo mandat“.
Trenutno stanje je takvo da posle izlaska liste Srpske iz vlade Haradinaja nije sasvim jasno da li Kosovo uopšte ima vladu, iako je „premijer“ bio izričit kad je rekao da neće podneti ostavku. Kosovski mediji puni su spekulacija da su prevremeni parlamentarni izbori neizbežni, jer vladajuća koalicija nema većinu u parlamentu, a nijedna parlamentarna politička partija nema ambiciju da se pridruži vladi „Haradinaj“, koja je u parlamentu ostala sa samo 53 poslanika.
Međutim, iako je Tači samouvereno ušao u ovu igru, desilo se nešto čemu se nije nadao i što može da mu poremeti planove. Naime, njegov verni saputnik Kadri Veselji, kome je i predao stanku na upravljanje kada je zaseo u predsedničku fotelju, stao je na stranu Haradinaja i odbio da povuče poslanike iz parlamentarne koalicije.
Drugo iznenađenje stiglo je iz stranke Bedžeta Pacolija. On je do sada sedeo, ne na dve, već na tri stolice — Tačijevoj, Haradinajevoj i stolici Aljbina Kurtija, a čiji se ministar našao na udaru za smenu zbog hapšenja turskih državljanina, iznenada je pristao na smenu, iako se u prvi mah protivio.
Odgovor na pitanje zašto, može se tražiti u tajnim obećanjima da bi opstanak u koaliciji u sadašnjoj postavi mogao da mu donese ni manje ni više predsedničku fotelju, jer bi u slučaju da Haradinaj nadomesti broj potrebnih poslanika, njegova nova parlamentarna većina bila u situaciji da smeni Tačija u parlamentu. S obzirom da ovakve spekulacije nisu tajna i da je Haradinaj čvrsto rešio da ga Tači ne povuče za nos po drugi put, izvesno je da ova dva suprotstavljena politička klana u narednom periodu neće birati oružje za opstanak na političkoj sceni.
Ipak, ko će pobediti ne zavisi samo od pomenutih aktera, već i od volje Zapadnih sila, pre svih, Amerike i EU.
(Sputnjik)
Pratite Krstaricu na www.krstarica.com