Sabor SPC objavio stav o Kosovu

Srpska pravoslavna crkva ne podrลพava zamrznuti konflikt na Kosovu i Metohiji I zalaลพe se za nastavak dijaloga ali, kako je u sredu saopลกtio Sveti Arhijerejski Sabor SPC, izraลพava zabrinutost da se „pod vidom navodnog razgraniฤenja izmeฤ‘u Srba i Albanaca nameฤ‡e moguฤ‡nost odvajanja dela KiM iz sastava Srbije“.

U saopลกtenju sa vanrednog zasedanja, Sveti Arhijerejski Sabor SPC ponovio je da se suverenitet i integriret Srbije na Kosovu i Metohiji, ni po koju cenu ne moลพe dovesti pod znak pitanja i apelovao na drลพavne predsavike Srbije da umesto na traลพenju ลกto brลพeg sporazuma sa Priลกtinom, viลกe paลพnje posvete izgradnji drลพavne i nacionane platforme u ฤijoj bi pripremi uฤestvovali svi relevantni druลกtveni ฤinioci.

„Na taj naฤin bi se ฤuvali osnovni interesi naลกeg naroda i povratilo bi se poverenje svih kljuฤnih druลกtvenih faktora u zemlji. Istovremeno bi trebalo raditi i na izgradnji poverenja i razumevanja sa kosovskim Albancima“, navode episkopi na ฤelu sa patrijarhom Irinejem.

Za SPC, kako se istiฤe, Kosovo i Metohija nikada nije bilo, niti moลพe biti samo politiฤko pitanje za ฤije reลกavanja monopol imaju iskljuฤivo drลพavni organi.

„Za nas je pitanje KiM, kroz svu naลกu istoriju i danas, pre svega pitanje opstanka naลกeg sveลกtenstva, monaลกtva, vernog naroda i naroฤito naลกih drevnih svetinja bez kojih ne bismo bili ono ลกto jesmo“, poruฤili su episkopi SPC, izraลพavajuฤ‡i podrลกku vladiki Teodosiji, sveลกtenstvu, monastvu i vernom narodu Eparhije raลกko prizrenske i njihovim naporima da ostanu i opstanu na izvoriลกtu srpske duhovnosti i identiteta.

„Obaveza Sabora i cele Crkve prema KiM je danas veฤ‡a jer se zemlja nalazi pred sve jaฤim meฤ‘unarodnim pritiscima da se odrekne Kosova i Metohije, ili da kroz direktno priznanje ili preฤ‡utnom saglasnoลกฤ‡u Kosovo dobije stolicu u UN ili odricanje Srbije od njega pod bilo kojom formom, zauvek bi ukinulo svako istorijsko pravo Srbije na ovim prostorima srpske duhovnosti i drลพavnosti“, dodaje se u saopลกtenju.

„Posebno zabrinjava ลกto se pod vidom navodnog razgraniฤenja izmeฤ‘u Srba i Albanaca nameฤ‡e moguฤ‡nost odvajanja ako ne celog onda najveฤ‡eg i najvaลพnijeg dela KiM iz sastava Srbije i njegovo priznanje kao dela nezavisnog Kosova ili takozvane Velike Albanije“, navodi se u saopลกtenju SPC.

Episkopi su naveli da bi posledice ovakve odluke bile tragiฤne za opstanak naลกeg naroda i nasih svetinja jer bi u tom sluฤaju veฤ‡ina Srba ostala bez adekvatne zaลกtite i bezbednosti zbog ฤega bi bili prinuฤ‘eni na iseljavane sa svojih istorijskih prostora.

Na taj naฤin bi doลกlo do brisanja svh tragova srpskog istorijskog postojanja. Ideja takozvane podele unosi veliki nemir i zabrinutost meฤ‘u naลกe vernike i ne uลพiva podrลกku najveฤ‡eg broja graฤ‘ana Srbije uopลกte.

Oni navode da sistematsko izbegavanje preuzetih obaveza vezanih za Zajednicu srpskih opลกtina i drugih sporazuma iz Briselskog dijaloga samo potvrฤ‘uje da bi u datim okolnostima bilo veoma teลกko naฤ‡i dugoroฤno reลกenje.

„To svakako znaฤi da naลกa Crkva ne podrลพava zamrznuti konflikt veฤ‡ ลกtaviลกe podstiฤemo nastavak jednog otvorenog, ali paลพljivo voฤ‘enog dijaloga koji bi u prvi plan stavio zaลกtitu ljudskih i verskih prava, unapreฤ‘enje vladavine prava, jaฤanju pravne sigurnosti i efikasniju zaลกtitu ugroลพene duhovne i kulturne baลกtine koje ne bi zavisilo od samovolje Priลกtine“, ocenili su episkopi SPC.

Oni su naveli da je teลกko govoriti o bilo kakvom daljem dijalogu bez stvaranja uslova za povratak raseljenih i njihove imovne. Odustajanje od tog zahteva znaฤilo bi prihvatanje posleratnog etniฤkog ฤiลกฤ‡enja,

„Bez tih preduslova nemoguฤ‡e je govoriti o trajnijem reลกenju probelma na KiM. Zato je postavljanje ishitrenih rokova i pored krajnje nepovoljnih uslova na terenu i kompleksne situacije u EU, bez ikakvog opravdanja.

Drลพavnost Srbije od poฤetka je bila neraskidivo povezana sa duhovnom tradicijom naลกe crkve kao kljuฤnog faktora naลกeg indentiteta kroz istorjiu, navodi se na kraju saopลกtenja.

(Tanjug)

Pratite Krstaricu na www.krstarica.com