Kosovo je svesno koji geostrateški značaj ima za Ameriku i zato ne pridaje mnogo važnosti kritikama i pretnjama sadašnje admnistracije u Vašingtonu. Oni čekaju smenu vlasti u Americi da bi „isterali“ svoje, to jest, da bi izbegli pregovore sa Srbijom o bilo čemu drugom, osim o priznanju.
„Naše strpljenje uvek ima granice. Nemamo crvene linije i ne dajemo blanko čekove.“
Ovo su samo neke od ključnih poruka koje je u intervjuu za srpske medije na Kosovu i Metohiji izgovorio američki ambasador u Prištini Filip Kosnet.
On je izjavio i da su SAD posvećene pružanju podrške procesu dijaloga između Kosova i Srbije, ali da njihovo strpljenje uvek ima granice i da ne može da garantuje da će Vašington i u budućnosti isto toliko biti posvećen ovom procesu, ako vlade u Prištini i Beogradu ne žele da krenu napred u kratkom roku.
Šta će biti sa Kosovom ako Amerika zaista izgubi strpljenje? Da li je uopšte moguć takav scenario?
Bivši diplomata i predsednik Srpskog spoljnopolitičkog kruga Milisav Paić malo veruje u ovu mogućnost, ali zato ne sumnja u američke dvostruke aršine kada je reč o odnosu prema Srbiji.
„To je njihov projekat i to ne samo u smislu otcepljenja Kosova i Metohije od Srbije, već je Kosovo deo njihove globalne geopolitičke i bezbednosne strategije. U tom smislu, takozvano nezavisno Kosovo ima veliki geostrateški značaj i zato ne mislim da bi se lako odrekli pozicija koje tu imaju“, veruje Paić.
Naš sagovornik podseća i na bazu Bondstil koja im obezbeđuje najbolje komunikacije prema Zapadnom Balkanu, ali i prema svojim saveznicima u regionu i Turskoj.
„Prema tome, pretnje Prištini u suštini imaju drugačiju prirodu. To bi moglo da bude uskraćivanje podrške sadašnjoj vlasti na Kosovu, gde bi pokušali da instaliraju neki poslušniji režim od ovog aktuelnog“, ocenjuje naš sagovornik.
Po njegovom mišljenju, Amerika ne želi da izađe sa svojim konceptom rešenja koji bi bio neprihvatljiv za Beograd, jer ne bi voleli da se nađu u situaciji da budu odbijeni i na taj način Srbiju „prepuste“ u ruke Rusiji.
„U tom smislu, za njih je mnogo jednostavnije da prepuste Beogradu i Prištini da dođu do rešenja, ali su isto tako svesni da bi njihovo direktno mešanje pojačalo odijum u Srbiji, čiji građani nisu za NATO“, kaže on.
Naš sagovornik ističe da je Priština svesna da je geostrateški „važna“ Americi i zbog toga i ne pridaju mnogo važnosti onome što ova američka admnistracija govori.
„Oni čekaju smenu vlasti u Americi i u tom smislu njima ove takse prema Srbiji odgovaraju. U isto vreme, izbori u EU im idu na ruku, jer Brisel sada nema vremena da se bavi njima“, dodaje Paić.
Kosnet je ponovio da Amerika i dalje snažno apeluje na vladu u Prištini da ukine takse, a postoje i konstruktivni koraci koje žele da obe strane preduzmu. Po njegovim rečima, važno je da se svi vrate za sto i razgovaraju o širokom spektru pitanja koja razdvajaju Kosovo i Srbiju.
Pratite Krstaricu na www.krstarica.com