U dijalog uvode i „veliku Albaniju“

Poruka iz Tirane da bi vlasti ove zemlje i vlada u Priลกtini trebalo da imaju zajednicku platformu za dijalog za Beogradom uklapa se u velikoalbanski kalup koji se na terenuj polako popunjava, a ลกto zapadne zemlje zasad nemo posmatraju, piลกu „Novosti“.

List navodi da tako njihovi sagovornici tumaฤe izjavu vrลกioca duลพnosti ministra spoljnih poslova Albanije Genta Cakaja da je vazno da ta drzava sa novom vladom Kosova stvori zajedniฤku platformu za dijalog prema Srbiji kao i da je meฤ‘u glavnim stanoviลกtima Albanije u pogledu ovih pregovora to da je priznanje tzv. Kosova od strane Srbije neophodno za trajni sporazum.

Za spoljnopolitickog analiticara i istoriฤara Nemanju Staroviฤ‡a stavovi Cakaja ne predstavljaju novinu buduฤ‡i da, kako kaze, velikoalbanska ideja predstavlja opลกteprihvaฤ‡en nacionalni cilj kojem se priklanja gotovo celokupna politicka scena kako u Tirani tako i u Priลกtini.

On meฤ‘utim smatra i da bi ukljuฤenje Tirane u proces pregovora Beograda i Pristine moglo da bude i korisno, jer bi se time obuhvat potencijalnog sporazuma proลกirio i na reลกavanje problema izmeฤ‘u Srba i Alabanaca u celini.

Diplomata Zoran Milivojeviฤ‡ kaze da je ovde reฤ o nastavku strategije objedinjavanja Tirane i Pristine i u funkcionalnom i u politiฤkom smislu.

„Interes zapadnih sila u ovom momentu je da se Srbija slomi i da oni ostvare svoje geopoliticke ciljeve na Balkanu naspram Kine i Rusije, dok ฤ‡e o Albancima razmiลกljati po principu „o tom potom“, zakljuฤuje Milivojeviฤ‡.

(Tanjug)

Pratite Krstaricu na www.krstarica.com